Британският премиер Борис Джонсън е напът да се откаже от поето по-рано от правителството обещание за отлагане на предстоящите забрани за влизането на нискоквалифицирани работници, сред които хиляди българи, във Великобритания след Brexit, пишат британските издания Financial Times и Independent.

През 2018 г. бившият министър-председател Тереза Мей публикува бяла книга, в която бе предложен двугодишен „ограничен във времето път за временно наемане на чужди работници“.

Документът дойде в отговор на натиск от страна на британските работодателски организации. С намерението на Джонсън този „гратисен“ период да не се спази се очертава имиграционните правила да се превърнат в арена за сблъсък между правителството и бизнеса.

Представители от Даунинг Стрийт са коментирали, че кабинетът очаква планът на Джонсън да бъде обсъден тази седмица, като „политическото желание е да се обмисли да няма преходен период“. Въпреки това те подчертават, че засега не е взето окончателно решение.

Припомняме, че преди референдума във Великобритания през 2016 г. агитиращите за напускане на ЕС (сред които и Борис Джонсън) изтъкваха като довод за излизането от Блока факта, че така ще спре потокът от българи и румънци към Кралството, които заради по-ниските си изисквания за заплащане „открадвали“ работни места от британските граждани.

От общо 85 хил. сезонни работници в британското селско стопанство около 30 хил. берат плодове. Правителството от години заканва да забрани на гражданите на други страни от ЕС да живеят и работят в страната без виза.

По този начин се предизвикват силни опасения сред фермите, които разчитат на чужденци да им берат реколтата. Миналата година стана ясно, че им е все по-трудно да намират сезонни работници.