Към днешна дата Иран е единствената страна, която е тествала стелт дронове от типа „летящо крило“ в бойни условия.

В сравнение с Русия военно-промишленият комплекс на Иран като цяло е далеч от съвременното ниво, но водещата му сила са безпилотните летателни апарати.

„Иранските дронове са преминали обширни бойни изпитания в Сирия и Ирак, извършвайки хиляди полети, използвайки предимно по-консервативни конструктивни решения без стелт технологии “, пише американското издание на Military Watch Magazine.

В сравнение с други страни, Иран има повече боен опит в използването на високоефективни стелт дронове, само Китай и Съединените щати имат сравним арсенал.

Започвайки от 2010 г., Иран направи големи крачки в разработването на дронове.

Русия пък разчита на големи и скъпи изтребители. Достъпът до евтини дронове с разширени възможности може да бъде значителен тласък за нейната въздушна кампания.

„И ако тези устройства бъдат предадени на Русия с подходяща подготовка, това може да бъде повратна точка за украинския театър.

Поради сложността на технологията не може да се изключи, че иранската армия ще се присъедини към операциите - точно както самата Русия изпращаше специалисти по света в съветско време, за да обучават съюзници от третия свят - от Китай през 50-те години до Либия през 80-те години", пише Military Watch Magazine.

Освен Китай, който стриктно се въздържа от продажба на оръжия на която и да е страна от руско-украинския конфликт, Иран и Северна Корея са единствените страни извън западната сфера на влияние със значителни отбранителни способности, които могат да подкрепят Русия.

С вдигането на оръжейното ембарго на ООН срещу Иран през октомври 2020 г. износът на всички видове конвенционални оръжия стана напълно легален.

Не трябва да се изключва възможността за трансфер на ирански технологии за по-нататъшни руски разработки. Теоретично Русия би могла да компенсира разходите, като достави на Техеран военна техника собствено производство, тъй като редица области на иранската военна техника са остарели с няколко десетилетия.

„Към днешна дата Иран е единствената страна, която е тествала стелт дронове модел „летящо крило“ в битка и достъпът до неговото ноу-хау и технологии заплашва да промени значително хода на украинския конфликт, както и да укрепи позицията на Русия в борбата срещу други противници.

И накрая, трансферът може значително да повиши престижа на иранските безпилотни програми и да стимулира чуждестранен интерес към нови покупки. - заключава изданието.