Наплив: 16 000 бежанци от Украйна дойдоха у нас
Започнали са 7302 производства за придобиване на българско гражданство
На нашата граница са подадени 45 молби за хуманитарна закрила. За сравнение за същия период в Германия са били регистрирали 5300 души.
Към 28 февруари у нас бяха пристигнали 7373 души от воюващата страна, а до 2 март бяха 13 500.
Според данните на ООН над 2 процента от населението на Украйна е избягало за под една седмица. Според Световната банка в края на 2020 г. жителите на Украйна са били 44 милиона.
Върховният комисариат прогнозира, че до 4 милиона души може да напуснат Украйна, но предупреди, че дори тази прогноза може да се промени нагоре.
В имейл комисариатът уточнява, че границата от един милион бежанци в Централна Европа е била надхвърлена според данните към полунощ по сведения, предоставени от националните власти.
За 10 дни, дори и по-малко, може да се задейства директива на ЕС за минималните стандарти за временна закрила на бежанците от Украйна. Според нея
държавите - членки на съюза, трябва да гарантират на хората достъп настаняване, прехрана, работа и пр. за период от 1 година, който може да бъде продължен още 1 и те да се ползват с всички права като останалите граждани, без правото да гласуват.
Фондове на ЕС ще покриват разходите. Това обяви пред парламентарната Комисия за политиките за българите извън страната Мая Добрева, генерален директор на дирекция „Политически въпроси“ в Министерството на външните работи. По думите й, фондове от оперативните програми на ЕС също могат да бъдат пренасочени за справяне с бежанския поток от Украйна.
Директивата на Съвета на ЕС е от 2001 г. за големи маси от хора, бягащи от война или природни бедствия, досега не е била задействана.
„Към момента в Министерството на правосъдието са образувани 7302 производства за придобиване на българско гражданство от украински граждани, процедурата по които не е приключила“, каза Надежда Йорданова. Общият брой молби за придобиване на българско гражданство на основание български произход са 6434. Като само от началото на годината те са 598. Това е висок темп, защото най-много молби в последните години е имало през 2021-ва, когато за 12-те месеца те са били 2901.
Правосъдният министър обяви, че ще поиска от правителството да задължи другите две ресорни по гражданството ведомства – МВР и ДАНС, да осигуряват своите представители на всички заседания на Съвета по гражданство и да дават по-бързо становищата си по отделните случаи. Както и да се увеличи административният капацитет на звената, занимаващи се с молбите за гражданство, които са близо 10 000 на година.
От началото на военните действия в България с автобуси, организирани от нашата страна, и със собствен транспорт дойдоха над 1000 души, обяви главният секретар на МВнР Иван Кондов. Ползва се и помощ от съюзнически страни като Турция – за превоз на 40 души от Киев и 40 от Херсон. Готви се и транспортиране по вода.
„Останаха малко хора, които много късно поискаха евакуация и сега е много трудно да им се осигури транспорт, защото пътищата от горещите точки са отрязани“, каза Кондов.
Служители от консулствата
работят на границата
Дипломатическите ни служители са изтеглени, но на граничните пунктове с Украйна работят наши консулски служители от Варшава, Будапеща, Букурещ и Молдова, които съдействат за желаещите да дойдат в България. Външното ни министерство ще ги подсили с допълнителни служители, защото те вече изнемогват. Има частни организирани линии, които по няколко пъти на ден пътуват от Одеса до границата, каза Кондов.
„В България най-сетне трябва да бъде приет закон за доброволчеството, отприщи се енергия за гражданска помощ, но хората трябва да знаят, че имат защита, когато са доброволци“, каза Антоанета Цонева.
Последвайте ни
6 Коментара: