Протестите в Иран могат да ескалират отново идните дни, тъй като се очаква демонстрантите да отбележат 40 дни от бруталната репресия на режима срещу гражданите в град Захедан, провинция Систан и Балучестан. На 30 септември там властите стреляха по цивилни и убиха няколко души, включително деца.

Броят на загиналите протестиращи от този ден нататък е между 66 и 96 души според официални данни, въпреки че действителният брой може да е по-висок. През последните седмици иранските опечалени и протестиращи редовно се събират на 40-дневни възпоменания за убитите демонстранти и може да го направят отново на 9 ноември за убитите в Захедан.

Това възпоменание е предимно шиитска традиция, а по-голямата част от населението на провинция Систан и Балучестан е сунитско, но се очаква хората да излязат по улиците в знак на солидарност, пише американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) в ежедневния си анализ.

Друг важен акцент, който експертите поставят, е продължаващото сътрудничество между Иран и Русия. Иранската държавна информационна агенция Nour News Agency съобщи, че секретарят на руския Съвет за национална сигурност Николай Патрушев е пристигнал в Техеран на 8 ноември, вероятно за да обсъди потенциалната продажба на ирански балистични ракети на Москва.

Агенцията посочва, че секретарят на иранския Върховен съвет за национална сигурност (ВСС) Али Шамхани е поканил Патрушев, като той ще се срещне и с други високопоставени ирански политически и икономически служители, за да обсъди сътрудничеството.

На 8 ноември Nour News Agency обвини неназовани американски служители и служители на "Мосад", че през последните два месеца са се срещали с кюрдски бойни групи в Иракски Кюрдистан, които се обявяват срещу режима на иранския върховен водач Али Хаменей. Твърди се, че на тези срещи са се планирали операции срещу Техеран. Властите в Ислямската република още от началото на протестите хвърлиха вината върху "враговете" на режима - САЩ, Израел и Саудитска Арабия.

Междувременно демонстрациите продължават, като вчера са се провели най-малко 12 протеста в 9 града, разположени в 8 провинции.
Свързаната с Иранската революционна гвардия (КСИР) информационна агенция Tasnim съобщи на 8 ноември, че разузнавателната организация на КСИР е използвала безпилотни самолети, за да потуши демонстрациите. Твърди се, че дроновете са били вкарани в употреба, за да се идентифицират и арестуват недоволни граждани в Кух Ченар, провинция Фарс.

Има информация, че Революционната гвардия е върнала от Ирак десетки свои пълномощници, за да помогнат при репресиите срещу протестиращи. Пет автобуса с иракски милиционери са пресекли границата с Иран на 6 ноември, според Hengaw – базирана във Великобритания организация за защита на човешките права.

Друг акцент на анализаторите от ISW е, че министърът на икономиката и финансите Ехсан Хандузи е заявил, че протестите са допринесли за обезценяването на иранския риал. На 7 ноември стойността на валутата е паднала до най-ниската си стойност за всички времена - около 366 500 риала за щатски долар.

Хандузи заяви, че Централната банка на Иран ще се опита да стабилизира риала през следващите дни, вероятно чрез вливане на твърди валути като долара на пазара.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук