Никой не е мъртъв, докато не се стопли и умре: Как една жена възкръсна
Всъщност охладеното тяло може да забави целия процес на умиране, но само за известно време
Историите на хора, оцелели при невероятни температури под нулата, са необичайни и често отразявани, но се оказва, че не са рядкост. Медицинските специалисти в студен климат дори имат поговорка за това: „Никой не е мъртъв, докато не се стопли и умре“.
Тази история се случила на Нова година през 1980 г. в Минесота. Тогава мъж на име Уоли Нелсън рано сутринта открива тялото на приятелката си Джийн Хилард, която изглеждала мъртва, на няколко метра от прага на къщата.
Това се доказвало от бледата кожа, стъклените очи и изтръпналото тяло, пише Science Alert. Но... това било само на пръв поглед, в действителност всичко се оказало малко по-сложно.
Известно е, че момичето се връщало от новогодишно парти, когато колата й закъсала и затова тя оставила колата при температура от -30 градуса по Целзий и отишла при приятел за помощ. Била само с новогодишен тоалет, палто, ръкавици и каубойски ботуши.
Безсъзнание
Джийн почти успяла да стигне до къщата на Уоли, когато се спънала и изпаднала в безсъзнание. В продължение на 6 часа тялото на Хилард лежало в кучия студ, като постепенно се охлаждало и „замръзвало“.
По-късно Уоли каза, че тялото на приятелката му изглеждало като на мъртва. Въпреки това, когато го замъкнал в къщата, "няколко мехурчета излязоха от носа й". Затова веднага се обадил на спасителната служба. Лекарите отбелязват, че бързата реакция на момчето е спасила живота на момичето, в противен случай тя вероятно щеше да замръзне до смърт.
В резултат на това случаят на Джийн Хилард се превърна в отличен медицински пример за това как екстремната хипотермия не означава непременно край на живота. Изследванията показват, че понижаването на телесната температура може да охлади метаболизма и да намали ненаситната жажда на човешкото тяло за кислород.
Всъщност охладеното тяло може да забави целия процес на умиране, но само за известно време. Лекарите обаче смятат, че това време може да е достатъчно, за да се справи с ниския пулс на пациента.
Температура
Случаят на Хилард обаче изглежда много специален и съвсем не защото телесната й температура е била невъобразимите за хората 27 градуса по Целзий. Факт е, че очевидно е била замразена. Лицето й било пепеляво, очите й били стъклени, а кожата й била твърде твърда дори за лекарите да я пробият с игла за инжектиране.
Според лекуващия лекар на Джийн, Джордж Сатер, тялото на пациентката било толкова студено и твърдо, че приличало на „парче дълбоко замразено месо“.
Сатер казал още, че само за няколко часа той и колегите му са успели да затоплят тялото на Хилард с помощта на нагревателни подложки. До обяд тя вече говорела и единствените последствия били няколко изтръпнали пръста на краката и с мехури. Малко по-късно тя била изписана от болницата.
За приятели и роднини това събитие било истинско чудо, но позицията на биологията по този въпрос е малко по-различна. Факт е, че за разлика от много материали, водата в твърдо състояние заема повече обем, отколкото в течно състояние. Това разширение би било много опасно за тъканите на човешкото тяло в студа, тъй като течността може да набъбне до такава степен, че съдовете просто да се спукат.
Ледени кристали
Изследванията показват, че дори няколко бездомни ледени кристала, образувани на грешното място, могат лесно да повредят клетъчните мембрани със своите игловидни парчета, превръщайки крайниците в почернели петна от мъртва кожа и мускули - това, което обикновено се нарича измръзване.
Някои животни обаче са успели да се адаптират, за да се справят с тази опасност. Например, дълбоководната антарктическа черноперка ледена риба произвежда гликопротеини като „естествен антифриз“. В същото време дървесната жаба се е научила да превръща съдържанието на клетките си в сироп, изпълвайки тялото с глюкоза, което му позволява да устои на замръзване и дехидратация.
В същото време изследователите отбелязват, че без допълнителни анализи и наблюдения е трудно да се каже със сигурност какво точно е помогнало на Хилард да оцелее при „замразяването“.
Има възможност специфична химия на тялото или тъканен състав да са помогнали. Учените обаче отбелязват, че много по-важен е фактът, че макар тялото на Хилард да изглеждало твърдо, то не било напълно замръзнало. Всъщност тежката хипотермия може да доведе до скованост на мускулите до такава степен, че да наподобява смъртоносно вкочаняване.
Изследователите смятат, че студената и бяла кожа и стъклените и „твърди“ очи не са наистина изненадващи. Факт е, че човешкото тяло в такава ситуация затваря каналите към кръвоносните съдове под кожата, което помага на органите да функционират. В резултат на това тялото може да придобие пепеляв цвят и да се почувства изненадващо твърдо и студено на допир.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: