Администрацията на президента Доналд Тръмп е готова в понеделник да възобнови първата партида от санкции върху Иран, след като през май САЩ се оттеглиха от ядреното споразумение с Техеран, пише американското издание The Hill. По-значителният транш от санкции, включително тези върху продажбата на петрол, няма да влязат сила чак до ноември.
Но този ход отправя сериозно послание, казвайки на бизнесите, европейските съюзници и Иран, че президентът Тръмп е сериозен в намерението си да държи САЩ извън това, което той нарече "най-лошата сделка, договаряна някога".

Вместо да възобнови санкциите незабавно още през май, администрацията на Тръмп даде на компаниите, правещи бизнес с Иран, два "преходни" периода.

От май насам представители на администрация оставиха вратата отворена за противниците на санкциите, но работеха за да убедят бизнесите да прекратят отношенията си с Иран и предупредиха, че няма да се поколебаят да санкционират дори тези бизнеси от страни-съюзнички.

Най-значителният преходен период е 180-дневен, който приключва на 4 ноември. Санкциите, които се очаква да се възобновят на тази дата, са насочени към енергийния и банков сектор на Иран.

В понеделник свършва другият, по-кратък преходен период от 90 дена, след който САЩ могат да санкционират транзакции с щатски долари, търговия в злато и ценни метали, преки или косвени продажби на графит, сурови или полуготови метали, както и автомобилния сектор на Иран.

В допълнение, лицензите за износ на търговски самолети към Иран, както и приложимите към тях части и услуги, ще бъдат анулирани.

Голяма част от санкциите от първата партида са "сравнително непретенциозни неща", заяви Ричард Нефю, бивш главен заместник-координатор за санкционната политика в държавния департамент при управлението на бившия президент Барак Обама.

"По отношение на практичното въздействие, те ще бъдат повече символични, отколкото нещо друго", добави Люк Кофи, директор на център "Алисон" за международна политика към консервативната "Heritage Foundation".

Нефю подчерта санкциите върху автомобилите като едни от най-значителните в пакета, тъй като Иран е имал амбиции автомобилният износ да се превърне в по-голяма част от икономиката му.

Въпреки че санкциите за понеделник не са предназначени да бъдат "осакатяващ удар върху иранската икономика", те все пак изпращат послание, смята Нефю.

Санкциите се възобновяват, след като Доналд Тръмп първо заплаши, а в последствие изрази готовност за среща с иранския президент Хасан Роухани, и докато Пентагонът наблюдава иранските военни учения в Персийския залив.