Нови разкрития за краха на Цветан Василев!
Заводът за стъкло в Парачин, който е една от най-ценните придобивки на българския Мадоф, купен с откраднатите от КТБ пари, официално фалира. Както БЛИЦ съобщи търговският съд в Крагуевац даде старт на процедурата по обявяване в несъстоятелност на фабриката за стъкло, съобщи сръбската телевизия РТС. Причината е, че фабриката не е успяла в 45-дневен срок да уреди задълженията си.
Искът за откриване на процедура по несъстоятелност беше от фирмата от Чачак „Вексилиум Балкан“, която се явява кредитор и иска да си получи 47 млн. евро, които фабриката дължи. Още през юни „Вексилиум Балкан“ заведе иск, но той не беше уважен заради липсата на доказателства за търсения дълг от 47 млн. лв. Сега във фабриката влиза синдик, който трябва да опише имуществото и да изготви доклад за състоянието й, пише "Монитор".
Председателят на Търговския съд и съдия по делото Бранислав Йовович обясни, че евентуалната жалба ще бъде предадена на втора инстанция, но
няма да спре фалита, тъй като той е „спешен и важен“
По закон тя може да бъде подадена в осемдневен срок. „Оцеляването на фабриката зависи от това дали кредиторите ще приемат реорганизирането й, или ще решат да я продадат като юридическо лице във фалит“, коментира още Йовович.
През 2006 г. фабриката в Парачин беше купена от българската фирма „Рубин“, но заради големите дългове за газ през 2009 г. отново беше върната на държавата. Три години по-късно беше приватизирана от мустакатия банкер Цветан Василев, но заради нарасналите дългове контролният пакет акции беше купен от белградската фирма „ЦПР Импекс“. „Работниците изпълняват задълженията си, но се страхуват от бъдещето. Не знаят кой от тях ще остане, ще има ли заплати“, заяви председателят на синдикат „Независимост“ във фабриката Бобан Никодиевич.
Председателят на Самостоятелния синдикат към фабриката Живоин Матеич пък обясни, че не знае да има дружество, което да е успяло да се съживи от фалит. По думите му служителите във фабриката излизат на мирен протест, за да поискат работата им в завода да продължи. Според Матеич
приватизацията на фабриката е извършена зле
„Ако имахме добър инвеститор, ако се бяхме договорили с надежден партньор, както беше обещано, можеше да репрограмираме дълго. Тогава „Сърбиягаз“ щеше да получи парите си за газ, а ЕPS - за ток. Това щеше да е добре и за нас, и за всички хора в Сърбия, а сега полза от всичко това ще имат един или няколко човека“, твърди той.
Още през юни друго сръбско издание - „Данас“, излезе с публикации, че мустакатият банкер Василев, който се крие вече три години от правосъдието у нас, е купил стъкларския завод, за да пере пари. За целта е изградил „организирана, добре измислена измама“, придобивайки „Стаклара“, както е известна фабриката в Парачин, през две фирми бушони, чийто кредитор е фалиралата КТБ. Едната от тях е куха, а другата фирма – със съвсем скромна дейност.
И двете са ръководени от подставени негови лица
Именно за да замаже далаверите, правени през фабриката, и за да придобие отново контрол върху нея, банкерът беглец се пробва да я прати във фалит, като остави 825-те работници в нея и семействата им без препитание. От българската прокуратура пък съобщиха, че стъкларският завод е бил първа инвестиция по пътя на българския Мадоф за придобиване на банка в западната ни съседка.
Банкерът беглец
разследван и в Сърбия
Заради схемите и далаверите си банкерът беглец, който се укрива в Сърбия от родното правосъдие, е разследван и там за участие в ОПГ. Причината е, че искал да вкара фабриката в Парачин в несъстоятелност чрез фиктивни задължения, за да я откупи след това на безценица. У нас пък мустакатият аферист ще бъде изправен пред Специализирания наказателен съд. Той е с обвинение като престъпен бос, за което го грозят 20 години затвор. С още 17 души ще отговаря пред Темида за кражбата на над 2,2 млрд. лв. от фалираната КТБ. Банкерът беглец ще отговаря пред съда по 4 текста от НК. Първото му обвинение е за ръководител на организирана престъпна група, създадена с користна цел. Второто обвинение е за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай - за липсващите 206 млн. лв. от главната каса на източената КТБ. Третото и четвъртото обвинение са за общо 144 длъжностни присвоявания.
Последвайте ни
0 Коментара: