Шотландия обмисля да легализира притежанието на всички видове наркотици за лична употреба, съобщава "Ройтерс". Аргументът ѝ в подкрепа на подобен ход е, че ще ѝ помогне да се справи с най-високата смъртност вследствие наркотични вещества в Европа.

Децентрализираното правителство в Единбург заяви, че мерките трябва да бъдат приложени от британското правителство в Лондон, което съгласно политическата структура на Обединеното кралство решава по въпроси като регулацията на наркотиците.

Случайност?! Мюсюлманин е новият лидер на Шотландия

Счита се, че този ход ще позволи на хората, които имат проблеми, свързани с употребата на наркотици, да получат лечение и подкрепа, вместо да бъдат подвеждани под съдебна отговорност, а също ще даде по-добър шанс на рехабилитиращите се да намерят работа.

 

 

"Въпреки че знаем, че тези предложения ще предизвикат дебат, те са в съответствие с нашия подход към общественото здраве и биха допринесли за националната ни мисия за подобряване и спасяване на животи", подчерта министърката на политиката за наркотиците на Шотландия Елена Уитъм.

 

Mинистърката за наркотиците на Шотландия Елена Уитъм

 

"Работим усилено в рамките на правомощията, с които разполагаме, за да намалим смъртните случаи вследствие на наркотици, и макар че трябва да свършим още работа, подходът ни просто противоречи на законодателството на Уестминстър, което трябва да спазваме".

Управляващата Шотландска национална партия, която иска Шотландия да бъде независима държава, влезе в конфликт с британското правителство и относно предложения закон за реформа по отношение на признаването на пола.

През 2022 г, съдийката Халдан постанови, че определението за пол "не е ограничено до биологичен пол или пол по рождение". 

Шотландското правителство ще се обърне към съда през септември, за да оспори решението на Уестминстър да блокира спорните реформи, свързани с пола.

 

 

С 327 смъртни случая на един милион население, през 2020 г. Шотландия отчете най-високата в смъртност Европа вследствие на наркотици, като изпревари втората по този показател - Норвегия, с регистрирани 85 смъртни случаи.

Въпреки че наркотиците са незаконни в голяма част от света, някои страни са узаконили различни форми на притежание на наркотици. Според здравни експерти това би позволило наркозависимите да бъдат третирани като пациенти, а не като престъпници.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук