Нова инициатива на Виктор Орбан обещава проблеми за Брюксел. Унгарският премиер се стреми да създаде нова „супергрупа“ от националисти в Европейския парламент, която да противодейства на усилията за разширяване на интеграцията в Европейския съюз, съобщава британският вестник The Daily Express, цитиран от Фокус.

Според публикации групата, която е съюз на популистки и крайнодесни партии, може да стане втората по големина в ЕП след дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП).

В интервю за унгарското държавно радио Орбан заяви, че ще обсъди плана си с полския премиер Матеуш Моравецки и лидера на крайнодясната италианска „Лига“ Матео Салвини.

По-рано този месец партията ФИДЕС на Орбан обяви, че ще напусне ЕНП. Факт е, че дясноцентристките европейски политици яростно критикуват унгарския лидер, който според тях подкопава върховенството на закона и свободата на печата в страната си, обяснява изданието.

Според италианския вестник La Repubblica Орбан се надява да обедини евроскептичните партии в ЕП в „нова националистическа партия“. По този начин те могат да увеличат своето влияние и финансиране.

Сега евроскептиците в ЕП са разделени на два лагера: фракцията „Десни консерватори и реформисти“ (ECR) и крайнодясната „Идентичност и демокрация“ (ID). Първата, основан от британски консерватори, се ръководи от полската партия „Право и справедливост“ (ПИС)

В момента ПИС е управляващата партия в Полша и работи в тясно сътрудничество с Орбан. Подобно на своя унгарски съюзник, официална Варшава беше обвинена в авторитаризъм и подкопаване на независимостта на съдебната власт, припомня вестникът.

Втората фракция включва „Лига“ на Салвини, френското „Национално обединение“ на Марин Льо Пен и „Алтернатива за Германия“, отбелязва статията.

Според италианската преса Орбан не иска да се присъедини към никоя от съществуващите групи в ЕП. Премиерът се опасява, че ще остане без работа, ако се присъедини към някоя от двете фракции, затова се стреми да „разбърка картите и да намери нова политическа сила, в която да претендира за водеща роля“.

Представителите на ПИС също все още не желаят да сключат нов съюз с Орбан. А Салвини, по собственото му признание, в момента е най-загрижен за борбата срещу коронавируса и икономическите последици от епидемията в Италия.

Междувременно анкета по-рано този месец показа, че Льо Пен и нейната партия може да представляват голямо предизвикателство за Еманюел Макрон на президентските избори догодина.

Оказа се, че лидерът на френската десница може да получи 47% от гласовете, ако стигне до втория тур, заключава The Daily Express.