Пентагонът започна да трупа сили в подземни бункери
На повърхността остават около един милион военнослужещи
На повърхността остават около един милион военнослужещи.
Военновъздушният генерал Терънс О'Шейнеси командвана американското Северно командване, както и Северноамериканското аерокосмическо отбранително командване. - съвместна американско-канадска операция, която следи небесата над Северна Америка за ракетни и военновъздушни заплахи от всяка посока.
По-рано тази седмица генерал О'Шейнеси заяви пред репортери чрез фейсбук, че част от наблюдателните му екипи ще се придвижат от обичайните си командни центрове във военновъздушната база Питърсън в Колорода в определени, подсилени подземни бункери.
Едно от съоръженията е планинският бункерен комплекс Шайен - система от тунели, заровени под 610 метра гранит и запечатани зад дебели врати, които са проектирани да устоят на 30 мегатона ядрена експлозия.
"Нашите професионалисти от НОРАД и НОРТКОМ екипите по командване, контрол и наблюдение напуснаха домовете си, казаха довиждане на семействата си и сега са изолирани от всички, за да гарантират, че могат да продължат с наблюденията си всеки ден за да защитават родината ни", заяви американският генерал.
Той също така каза, че изпратените в подземията военни ще споделят бункера и с други представители на въоръжените сили.
Въпреки това, генерал О'Шейнеси заяви, че "в момента няма свободата да дискутира кой се мести там".
Друг екип е бил изпратен в засега неидентифицирана публично локация, добави военновъздушният командир.
Съоръжения като планината Шайен са ключови в американския правителствен план за оцеляване при сценарий за апокалипсис.
В случай на екзистенциална заплаха за Съединените щати, като например ядрено нападение, президентът и неговите представители, както и определен контингент от политически, военни и цивилни лидери ще бъдат незабавно евакуирани в четири подсигурени съоръжения, за да управляват страната от сигурно място под земята.
Тези съоръжения са планината Шайен, Президентският извънреден оперативен център под Белия дом, планинският комплекс Рейвън Рок в Пенсилвания и Оперативният център в Маунт уедър, Пенсилвания.
Въпреки, че коронавирусната пандемия не е предизвикала масово изтегляне от Вашингтон, тя принуди американските военни лидери да предприемат стъпки за гарантирането на бойната готовност.
След като призна, че американската армия и готовността й ще бъдат афектирани от пандемията с коронавируса, министърът на отбраната Марк Еспър заяви в четвъртък, че Пентагонът ще спре да публикува точните данни за заразените с Ковид-19 военни, за да избегне разкриване на слабостта на Америка пред противниците й.
Докато част от силите на генерал О'Шейнъси се насочват към хълмовет за да чакат края на пандемията в херметическа изолация, милиони други войници на повърхността няма да се радват на същия лукс.
Военните инжинери вече са разполоени в Ню Йорк за да търсят локации за полеви болници, тъй като градът отговаря за повече от една трета от 112-те хиляди случая на заразени в щата.
Със задълбочаването на кризата, Американската армия изглежда предприема подхода "всички на борда", както на земята, така и под нея.
Макар и на американските военни да им е забранено да извървшат правоохранителни дейности на американска почва, президентът Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед в петък, която дава право да се свикат до един милион резервисти и пенсионирани служители на Армията, Флота, Военновъздушните сили и Бреговата охрата.
Тези резервисти могат да бъдат свикани за да помагат на цивилните власти в отговора на пандемията, както правят вече близо 10,000 служители на американската Национална гвардия.
В сряда министър Марк Еспър обяви, че променен закон ще предостави федерално финансиране за щатите, които са съгласни да разположат повече войници.
Отгоре на това, два военно-медицински кораба са изпратени за да помагат с третирането на пациенти в Ню Йорк и Лос Анджелис.
Последвайте ни
0 Коментара: