Пет причини, поради които Тръмп ще липсва на света
Въпреки че неговата реторика не може да се нарече последователна, речите му винаги могат да бъдат разглобени на цитати
През последните четири години умишлено се рових в тънкостите на украинската политика, оставайки до голяма степен в блажено неведение за поредния изблик на Тръмп в „Туитър“ или за лудориите на подчинените му... И все пак ще ми липсва.
Ето пет причини, поради които той може да ви липсва и на вас“, пише Мелинда Харинг, заместник-директор на Евразийския център на Атлантическия съвет в статия за американското издание The National Interest.
Първо, въпреки че Филип Рот по едно време отбеляза, че речникът на Тръмп е съставен от „77 думи, които могат да бъдат наречени не английски, а тъпи“, заслужава да се признае, че американският лидер винаги се е изразявал изключително ярко.
Въпреки че неговата реторика не може да се нарече последователна, речите му винаги могат да бъдат разглобени на цитати. Престъпленията на Тръмп срещу граматиката и синтаксиса накараха застъпниците за чистотата на езика да се намръщят, но се врязаха в паметта на останалите хора.
„Те дадоха нов живот на всички, които работят със словото. Ще мине съвсем малко време - и както на новопоявилите се репортери, така и на светилата на техния занаят този екстравагантен шоумен ще липсва еднакво“, смята авторът на статията.
Второ, президентството на Тръмп е вечна драма. Току-що уволнен ли е държавният секретар на САЩ? Президентът отива ли в Северна Корея? Чу ли кого току-що изхвърли Тръмп?
Можете да се сбогувате с всичко това. След като резултатите от президентската надпревара като цяло бъдат обобщени от Вашингтон отново ще тръгнат стереотипни фрази, които ще наподобяват тези от поредица на Netflix, на която обикновено дремваме.
Трето, Тръмп игнорира външнополитическите елити. Факт е, че понякога общоприетите решения трябва да бъдат опровергани. По-специално, Тръмп изпрати ракетите „Джавелин“ в Украйна – нещо, което неговият предшественик не направи.
По едно време Барак Обама заяви, че подобна стъпка ще разгневи „руската мечка", която заплашва САЩ с нова война.
Обама обаче сгреши: новодошлия във външната политика в лицето на Тръмп направи правилния ход, благодарение на който Украйна започна да се чувства по-уверена. Когато Тръмп разпореди убийството на иранския генерал Касем Солеймани, мнозина „умни глави“ предвещаваха бедствие.
Но това не се случи. Освен това Тръмп принуди Бахрейн, Судан и ОАЕ да признаят Израел. „Това са истински постижения“, признава Харинг.
Междувременно, докато Тръмп имаше късмет няколко пъти, външната му политика остави САЩ настрана по отношение на глобалното влияние. При него Вашингтон си затвори очите за убийството на известен журналист. Всичко това бяха колосални провали за САЩ.
Четвъртата точка е „много“. Никога не е имало и няма да има човек като Антъни Скарамучи като директор на комуникациите за Белия дом. 11-дневният му мандат е влязъл в аналите на историята на необуздана веселост, но не забравяйте и за останалата част от причудливия менажерия, който Тръмп донесе на света.
Третокласни анализатори, кални и непознати републиканци, както и абсолютни „леви“ хора, дори не можеха да си представят какви перспективи им се отвориха от избора на риалити телевизионна звезда, която нямаше нормален екип. „Никога повече няма да видим това“, съжалява експертът.
И накрая, безразличието и некомпетентността на Тръмп - той позволи на специалистите по персонала и на Конгреса да блеснат на неговия фон.
Когато президентът се опита да премахне важните програми за обмен, които доведоха чужденци в САЩ, Конгресът просто сви рамене и взе парите обратно. Когато Тръмп се опита да изнуди украинския президент да започне политически мотивирано разследване, патриоти от държавните служители и военните казаха на американците за това.
„Лудият крал направи най-лошото, което можа, но и най-добрите американци се проявиха по най-добрия начин, показвайки най-хубавата си страна“, заключава Мелинда Харинг.
Последвайте ни
0 Коментара: