Разработената от Турция коронавирусна ваксина, прилагана през носа е ефективна и срещу британския щам на вируса, заяви корпоративен служител в петък, позовавайки се на независими клинични проучвания, цитиран от "Анадолската агенция" и Фокус.

След заседание на научния комитет на Турция миналия вторник министърът на здравеопазването Фахретин Коджа подчерта подкрепата на правителството за разработването на интраназални ваксини срещу COVID-19.

Юнус Емре Дели, служител на фирмата, която разработва ваксината, каза пред Анадолската агенция, че изследванията са започнали през февруари 2020 г. и че всички лабораторни изследвания са извършени по международните стандарти.

Дели подчерта, че предклиничните проучвания на новата ваксина са завършени, добавяйки, че за разлика от другите ваксини, тяхната интраназална ваксина е базирана на протеини.

„Производството на първите дози от ваксината започна в сертифицирано за (Добри производствени практики) съоръжение“, каза той, като се очаква скоро да започнат опити от Фаза 1.

Дели каза, че въпреки че ваксината е разработена срещу щама „Ухан“ на коронавируса, е установено, че е ефективена и срещу британския вариант.

"Въпреки че вече е ефективна за новите варианти, ще бъде възможно бързото й модифициране, както при технологията за иРНК ваксините", продължи той.

Подчертавайки, че клиничните изпитвания е планирано да завършат по-късно тази година, Дели каза: "Ще бъде възможно да се произведат до 250 милиона дози от интраназалната ваксина (при) настоящия капацитет."