Основателят на движението „Напред” Еманюел Макрон изпреварва лидера на партията „Национален фронт” Марин Льо Пен на втория тур на президентските избори във Франция. Това сочат данни на министерството на вътрешните работи, които отговаря за организирането на вота и обнародването на резултатите от него.
Според резултатите от преброяването на 4.1 милиона гласа, за Макрон са гласували 60.19% от гласоподавателите, за Льо Пен 39,81%. Също се отбелязва, че от обработените бюлетини 359 000 са празни и 160 00 са невалидни.
 
Според данни от 19:00 часа избирателната активност е била 74.4%. Показателят е по-нисък от този през 1969 година, когато след оставката на Шарл де Гол     изборите бяха спечелени от Жорж Помпиду. Протестният електорат тогава предпочете да игнорира политическата система.
 
След обявяването на резултатите Макрон заяви, че с неговата победа в изборите за президент Франция „отваря нова страница на надеждата и доверието”.
 
Ето така посрещнаха победата на Макрон неговите поддръжници пред Лувъра. 
   
По информация на АФП, Макрон и Льо Пен са провели кратък разговор по телефона, в който Льо Пен е признала своето поражение.
 
Льо Пен разпространи и изявление, в което определи резултатите от изборите като исторически за Франция и призова всичките патриоти в родината да се присъединят към нея за решителната битка, част от която те са наблюдавали днес. Очевидно „Националният фронт” има големи планове за предстоящите парламентарни избори.
 
„Макрон беше съветник, а след това и министър на финансите при президента Франсоа Оланд. Политиеският курс на Макрон ще е същият. Но той няма да бъде изправен пред същите препятствия в икономическата политика, защото старата Социалистическа партия е почти мъртва”, заяви Иван Бло, личен съветник на бившия президент на Франция Никола Саркози, професор по икономика в Университета в Ница и член на международния дискусионен клуб „Валдай”.
        
„Добрият резултат на Макрон се обяснява от три фактора. Първият е Марин Льо Пен допусна две грешки: тя бе достатъчно консервативна в икономиката и говори за напускане на еврозоната. Това изплаши по-старото поколение избиратели. Освен това, тя не бе достатъчно религиозна”. „Вторият фактор – Фийон допусна две грешки: той не бе достатъчно язвителен по въпросите за личните финанси, както и критикуваше „Националния фронт” без необходимост. Третият фактор: Макрон – лидерът на новата социалдемократична линия, която бе изградена според новата френска социология. Старата Социалистическа партия не се ръководи от тези принципи, а малко или много се придържаше към марксистката идеология”, казва Иван Бло.
 
С избирането на Макрон французите казаха „не” на тиранията на фалшивите новини. Това заяви председателят на Европейския съвет на ЕС Доналд Туск. „Поздравявам Еманюел Макрон, французите, които избраха свободата, равенството и брадството и казаха не на тиранията на фалшивите новини”, написа той в Туитър.  
 
Външният министър на германия поздрави „своя приятел Емануел Макрон” с победата на изборите. „Много се радвам, че моят приятел Еманюел Макрон постигна таи победа”, заяви Зигмар Габриел и отбеляза, че това е бил „добър ден за Франция, и много добър ден за Европа и Германия”.

Британският премиер Тереза Мей „горещо приветства” победата на Макрон. По думите ѝ, „очакваме с нетърпение да работим с новия президент по редица общи приоритети”.
 
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер одобри избора на французите в полза на „европейското бъдеще”.