Републиканец твърди, че вижда конкретен модел на поведение в изтичанията на информация, която доведе до оставката на съветника по национална сигурност на Доналд Тръмп – Майкъл Флин. Говорейки пред Bloomberg View, Девин Нунес, председателят на комисията по разузнаване към Камарата на представителите, изрази мнение, че Флин е само началото на кампанията срещу приближените хора на президента Доналд Тръмп, подета от враговете на САЩ в правителството.
„Първи бе Флин, следваща ще е Келиън Конуей, след това ще е Стив Банън, след това ще е Ринс Прибъс”, твърди Нунес. По думите му, Флин е бил само „ордьовър”, а президентът Тръмп ще е „основното ястие”.
 
Едно от най-забележителните неща в историята с падението на Флин, по думите на Нунес, е факта, че съдържанието на неговите разговори с руския посланик Сергей Кисляк очевидно е било обект на мониторинг от страна на правителството на Обама, и това, че то толкова лесно е излязло на бял свят.
 
По онова време Флин е бил сочен за съветник по националната сигурност, като при това кореспонденцията му е била наблюдавана от ФБР и Агенцията за национална сигурност. „Много рядко се случва репортери да научат за наблюдавани от правителството комуникации на граждани на САЩ, още повече на високопоставени длъжностни лица”, пише журналистът Илай Лейк. Той добавя: „Обичайно СРС-тата на американските длъжностни лица и граждани са много строго пазена тайна. Но не и в този случай”.
 
Това е накарало Нунес да предполага, че има нещо много нередно в целия скандал около Флин. „Това прилича на добре режисирано усилия за атака по Флин и други членове на администрацията”, казва с увереност Нунес пред колумниста на Bloomberg.
 
„От изтичането на телефонните разговори между президента и чуждестранните лидери до това, което изглежда е информация, придобита въз основа на Акта за чуждестранното разузнаване (FISA), и изтичането на информацията, че на американски граждани е отказван достъп – всичко ми изглежда като един модел на поведение”, казва Нунес.
 
Само дни, след като Тръмп разговаря с чуждестранни лидери, на бял свят се появи информация, която цели да постави президента на САЩ в лоша светлина. В петък пък на заместника на Флин – Робин Таунли – бе отказан достъп от ФБР. Двама независими източници са казали на „Политико”, че Таунли не е могъл да присъства на заседание на Съвета по национална сигурност.
 
Нунес споделя още пред Лейк, че планира да настоява пред ФБР изтичането на информация, взело главата на Флин, да бъде разследвано, за да се разбере дали съветникът по национална сигурност не е бил цел на разследване на службите по време на управлението на Барак Обама.

По-рано Washington Free Beacon, позовавайки се на многобройни източници, писа, че членове на администрацията на бившия президент на САЩ Барак Обама месеци наред са водили тайна кампания за дискредитирането на бившия съветник на новия президент на САЩ Доналд Тръмп по националната сигурност Майкъл Флин, който подаде оставка заради скандала в администрацията около разговорите си с руския посланик. По данни на изданието, служители в администрацията на Обама са искали по този начин да създадат проблеми в системата за национална сигурност на новия президент на САЩ Доналд Тръмп и да запазят ядрената сделка с Иран.

Превод и редакция: БЛИЦ