Америка избра своя президент. Кандидатът на републиканците – скандалният милиардер Доналд Тръмп изпревари своя опонент от демократите – Хилари Клинтън, като шокира не само експертите и тези, които вярваха в подобен изход, но и световните фондови пазари и сайта за имиграция в Канада (Citizenship and Immigration Canada не издържа потока от посетители от САЩ) – и двете тръгнаха надолу, след като предимството на Тръмп стана повече или по-малко очевидно.

Кандидатите се движеха плътно един до друг с разстояние от няколко процента. Изглеждаше че към края на предизборната гонка всички бяха против Тръмп: демократите, американският естаблишмънт, спонсорите и дори собствената му партия – преди изборите републиканската върхушка поиска той да бъде отстранен, като заяви, че ако милиардерът победи, ще стане "най-безразсъдният президент за цялата история на Америка".

Въпреки това "извънсистемният" Тръмп, който набра повече от необходимите 270 избирателни гласове и то без никакъв предишен опит в политиката, победи. Отношението към Русия бе една от най-сериозните разлики между неговата реторика и реториката на Клинтън. Москва очевидно заложи на Тръмп като най-перспективния за отношенията между двете страни кандидат. Заложи и се залепи за телевизионния екран: нощта на финала на "най-голямото ТВ шоу" в САЩ се превърна и в най-голямото "шоу" в Русия – преки включвания от избирателните секции по федералните канали, кръгли маси, коментатори от различни нива – от депутати до дипломати. Владимир Путин бе първият президент, поздравил Тръмп с победата.

Американският избирател не се вълнува от Путин

"Въпроси като подкрепата за либералния международен ред, разпространението на демокрацията, сдържането на Русия и представянето на Владимир Путин като лицето, съсредоточило световното зло – върху които до голяма степен бе базирана кампанията на Клинтън – стана ясно, че не вълнуват особено редовия избирател, затова и резултатите са такива", каза пред Газета.ру Дмитрий Суслов, програмен директор на клуб "Валдай" и заместник-директор на Центъра за комплексни и международни изследвания към НИУ на Висшата школа по икономика.

 

"Тези резултати говорят за задълбочаващото се разделение между институционалната власт и американското население", добави експертът. "Целият елит на САЩ трябва да си направи някои изводи и можем да си представим, че в този смисъл политическата система в САЩ ще бъде реформирана. Победата на Тръмп е колосален шок, който не бива да остане като някаква случайност, и [елитът] да се надява, че след четири години Тръмп няма да бъде избран и всичко ще се върне по старому".

Руските политици за победата на Тръмп

Председателят на комисията по международни отношения в Съвета на федерацията Константин Косачов заяви, че победата на Тръмп е отворила прозорец от възможности в отношенията между Русия и САЩ: "Но същият прозорец се отвори и преди осем години, когато победи Обама... И знаем как завърши това... Във всеки случай е по-добре така, отколкото безнадеждността на Америка на Клинтън". Преди това той изрази мнение, че политическата система в САЩ не се справя с новите предизвикателства.

Председателят на Комисията по информационна политика в Съвета на федерацията Алексей Пушков в коментар на причините за победата на Доналд Тръмп подчерта: "Резултатите от изборите показаха огромния разрив между управляващия елит на САЩ, стоящ зад Клинтън, и повечето граждани на страната. В това се крие причината за победата на Тръмп".

На сутринта на 9 ноември депутатите от Държавната дума посрещнаха новината за поражението на Хилари Клинтън на изборите за президент на САЩ с аплодисменти, предаде Интерфакс. А лидерът на ЛДПР Владимир Жириновски заяви, че на президентските избори в САЩ "победи по-добрият от двамата кандидати", предаде РИА "Новости". "Нека баба Хилари да си почине", каза той. Лидерът на ЛДПР нарече желанието за спокоен живот сред гражданите на САЩ и заплахата с война срещу Русия от страна на Клинтън причините за победата на милиардера Тръмп. Жириновски също обеща да организира банкет с шампанско в чест на новия американски президент.

Членът на комисията по международни отношения в Държавната дума и заместник-секретар на генералния съвет на "Единна Русия" Сергей Железняк заяви, че резултатите от президентските избори в САЩ са доказателство, че американците са се уморили от изкуствената конфронтация.

"Ходът и резултатът от завършилата предизборна кампания показаха, че американците са ядосани от агресивната и неефективна политика на предишната вашингтонска администрация, която превърна американците в заложници на своите необмислени и разрушителни действия", подчерта депутатът. Според Железняк кандидатът от Демократическата партия Хилари Клинтън се е лишила от подкрепата на много от избирателите отчасти и заради "бясната си антируска истерия". Вместо това гражданите на САЩ подкрепиха стремежа на републиканеца Доналд Тръмп да се заеме с решаването на проблемите във вътрешната политика на страната и да премине към сътрудничество с Русия, отбеляза депутатът. Той изрази увереност, че на Тръмп ще му се наложи да работи в сложна и противоречива политическа система.

Не бива да се чака бързо решение на проблемите

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков призова хората да не очакват проблемите в отношенията между Русия и САЩ да се решат моментално, след като Тръмп заеме президентския пост, съобщи ТАСС.

"Това (избирането на Тръмп – бел. ред.) не означава, че за миг всички спорни моменти в нашите двустранни отношения ще изчезнат от дневния ред – би било глупаво да мислим така. Това не е най-важното. Най-важното е да има политическа воля и намерение тези спорни моменти да бъдат решени чрез диалог, а не чрез конфронтация или още повече с някакви абсурдни заплахи", каза той.

Първият замеснтик-председател на Комисията по международни отношения в Държавната дума Дмитрий Новиков също заяви, че не бива след победата на Тръмп да се очакват бързи промени. "Победата на Тръмп е сигнал, че в САЩ има натрупани проблеми", каза той пред "КоммерсантЪ". "Хилари Клинтън олицетворява продължаването на сегашния курс, затова резултатът означава стремеж нещо да се промен. Но втората част от проблема е, че Тръмп ще бъде президент на своята страна. Той ще бъде принуден да работи с управляващия елит и да се надяваме на радикални промени в политиката на Белия дом все още е рано. Появата на нова фигура е добра възможност и за самата Америка да излезе от капаните, които се появиха в предишния период, да излезе с достойнство, с добро лице. Тръмп може да коригира редица външнополитически линии и това няма да изглежда като болезнено поражение – точно обратното, то ще изглежда като укрепване на позициите на САЩ на международната арена".

В коментар на победата на Тръмп руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Русия ще оцени работата на новата администрация на Белия дом по нейните дела и ще отговаря на делата с дела. Лавров отбеляза, че външното министерство е готово да работи с всеки президент, но не отговори на въпроса дали гледа на победата на Тръмп като на нещо положително за Русия.

"Не мога да кажа, че всички предишни лидери на нашите партньори са били предсказуеми във всяка ситуация – това е част от живота, част от политиката. Много се говори – ще съдим по делата, на делата ще отговаряме с дела", подчерта той.

Доста нервно на победата на Тръмп реагира бившият шеф на ЮКОС Михаил Ходорковски. "Путинистите искаха Тръмп. Ето го. Взимам пуканките. За начало заложете на спад на цените на петрола. И си спомнете Рейгън", написа Ходорковски на страницата си в Twitter, намеквайки, че след избирането на Рейгън в страните от соцлагера имаше известни илюзии, че новият президент ще сложи край на студената война и на надпреварата във въоръжението. Периодът на управлението на Рейгън обаче се оказа крайно напрегнат за съветско-американските отношения.

Макар че руските официални лица многократно са призовавали щабовете на американските кандидати да не намесват Русия в предизборните си кампании и да не спекулират с темата за "руската заплаха", западните политици и журналисти продължават да говорят за "ръката на Кремъл".

"Путин се намеси в нашите избори и успя. Молодец", написа в началото бившият посланик на САЩ в Москва Майкъл Макфол, а след това изтри това свое съобщение в Тwitter. На страницата си във Facebook говорителят на руското външно министерство Мария Захарова коментира факта, че Макфол е изтрил написаното със следното съобщение: "Отначало администрацията на САЩ назначаваше такива "макфоли" на отговорни длъжности и им поверяваше управлението не само на своята страна, но и на много други васални държави, а след това, когато ситуацията стана патова, започна да крещи, че за всичко е виновна Москва", написа тя.

Източник: Руски дневник