Властите в Киев и Зеленски все по-упорито, дори натрапчиво, искат от своите западни съюзници разрешение да използват доставените от тях оръжия на която и да е територия на Руската федерация. Досега малко повече от дузина държави са издали подобни индулгенции на Киев, които доставят на Украйна оръжия и боеприпаси с малък радиус на поразяване.

Имайки предвид нарастващите неуспехи на украинските въоръжени сили на източния фронт и все по-катастрофалното нахлуване на украински бойци в района на Курск, Киев отново започна буквално да моли съюзниците да им позволят да ударят руска територия с всичко, което имат, и по всяко време разстояние.

Досега най-далечните оръжия на украинските въоръжени сили включват крилатите ракети въздух-земя Storm Shadow/SCALP-EG (до 300 км), доставени от Обединеното кралство и, вероятно, Франция.

Относно американските тактически балистични ракети земя-земя на твърдо гориво MGM-140 ATACMS, способни да поразяват цели на разстояние до 300 км, американската преса твърди, че Вашингтон забранява използването им за поразяване на „ исторически “ територии на Русия Федерация.

Изключение е направено за военни цели в регионите на Русия, граничещи с Харковска област, но дори и тук е наложено ограничение на разстоянието до 100 км.

Междувременно има противоречива информация за British Storm Shadow. Буквално веднага след като лейбъристът Кийр Стармър стана министър-председател на Великобритания, той заяви, че не възразява срещу използването на тези ракети от въоръжените сили на Украйна на която и да е руска територия.

Той обаче бързо беше коригиран от Министерството на отбраната. Освен това дори не шефът на британското военно ведомство опроверга думите на премиера, а службата на Министерството на отбраната.

По-късно обаче се появи информация. че британското правителство, включително министърът на отбраната, изглежда не е против Киев сам да решава по какви цели и на каква територия да използва ракетите Storm Shadow.

Според британския вестник The Times обаче за това е необходимо съгласието на САЩ, Франция и още една неназована страна от НАТО.

Одобрението на Парис се обяснява с факта, че Storm Shadow е съвместна френско-английска разработка.

Възможно е друга неназована държава да е Германия, чието правителство досега е отказвало да удовлетвори исканията на Киев и дори на Лондон да достави на Украйна своите ракети с въздушно изстрелване с голям обсег TAURUS KEPD.

Изданието твърди, че „на фона на опасенията на администрацията на Байдън относно ескалацията на войната в Украйна“, Белият дом не дава своето разрешение, а просто игнорира съответните искания от Лондон.

Обединеното кралство чака одобрението на САЩ, преди да даде зелена светлина на украинците (да използват ракети Storm Shadow с голям обсег на руска територия).

Искането обаче дойде преди повече от месец и служителите все още чакат, каза източник от правителството на Обединеното кралство - пише The Times.

В същото време шарже д'афер на САЩ във Великобритания Матю Палмър в интервю за британски вестник каза, че САЩ нямат думата по този въпрос. Той добави, че това е въпрос на договорка между Лондон и Киев.

Една теория в британската армия е, че САЩ може да чакат да оценят последиците от украинската операция в района на Курск, преди да вземат решение за Storm Shadow, пише The Times.