Ще полетят ли японските ядрени ракети към Русия?
Японските милитаристки призиви „с Русия да се справят насила“ не са нови
Това се препоръчва, например, от читатели на статия за бъдещето на архипелага, публикувана на уебсайта на японското издание на Yahoo News Japan.
Японските милитаристки призиви „с Русия да се справят насила“ не са нови. Просто са непознати за нашите хора, които не четат японската преса. Наскоро интернет порталът “ИноСМИ” започна да превежда и публикува такива призиви. И постъпва правилно, защото в Русия трябва да знаят, че в Япония има много войнствени профашистки елементи, обединени в ултрадесни организации, които сериозно настояват да получат руския Сахалин и всички Курилски острови, без да се спират пред войната.
И това не са просто безотговорни маргинали. Понякога такива призиви се отправят от японски политици на официални позиции. Спомням си изявлението на депутата от японския парламент Ходаки Маруяма, че „северните територии“ на Япония могат да бъдат „върнати само чрез война“.
Тези, които разчитат на ядрената сила на нашата държава и слабостта на японските "сили за самоотбрана", не трябва да се успокояват нито от останалите мирни разпоредби в Конституцията на Япония, нито от "трите неядрени принципа", обявени от парламента преди половин век с тържествения отказ на Страната на изгряващото слънце да създава, притежава и внася ядрени оръжия.
Тези принципи отдавна са се размили.
Днес притежаването на ядрено оръжие от Япония се толерира открито от големите японски политици. По време на заседанието на Комитета по сигурността на Камарата на представителите на 30 ноември 2006 г. японският външен министър Таро Асо заяви, че „Япония притежава технология за създаване на ядрено оръжие, но не планира да го създава“.
В същото време министърът обясни позицията на кабинета, че конституцията на страната не забранява притежанието на ядрено оръжие. „Притежаването на минимално количество оръжия за самозащита не е забранено от разпоредбите на член 9-1 от Конституцията,“ каза Асо, “И дори ядрените оръжия не са забранени, ако обемите им попадат в това определение”, уточни той.
През целия период на управлението на Шиндзо Абе най-близкият сътрудник на премиера Асо обединяваше длъжностите заместник-ръководител на правителството и ключовия пост на министър на финансите. Не е изключено той, въпреки напредналата си възраст, да запази позициите си в новото правителство.
Ситуацията около въпроса за трансформацията на Япония в ядрена сила се променя пред очите ни. Наскоро Вашингтон се притесни, че след като станат ядрени държави, Япония и Южна Корея може да изоставят американските военни услуги като ненужни. А това би означавало оттеглянето на САЩ от Далечния изток, което изобщо не влиза в плановете на американците, които разглеждат военните бази в Япония и Южна Корея като важни крепости в стратегията си. В наши дни позицията на американската администрация е различна.
Известно е изявление на Доналд Тръмп относно допустимостта и дори желателността на ядрените оръжия на Япония „за тяхна собствена защита“. Такива изказвания са горещо приветствани от японските реваншисти, които мечтаят да върнат „изгубените“ територии, включително Сахалин и Курилите. Те се надяват, че Япония ще „си върне изконните територии“ под прикритието на САЩ.
Твърди се, че Япония е събрала запаси за изграждане както на ядрени оръжия с уран, така и с плутоний. Според публикуваните данни от края на март 2005 г. страната разполага с 43,8 тона плутоний, от които 5,9 тона се съхраняват в самата Япония, а 37,9 тона - в Англия и Франция. „Ако изходим от факта, че за производството на една ядрена бойна глава са необходими 8 кг плутоний“, казват експертите, „количеството, което Япония притежава, ще бъде достатъчно за около 5500 бойни глави“.
Има информация, че процесът на създаване на ядрено оръжие в Япония ще отнеме не повече от шест седмици. Това се отнася до ядрените оръжия, които отговарят на всички съвременни изисквания, независимо дали са бомби или ракетни бойни глави. Не мисля, че ще са нужни дори шест седмици, защото не може да се изключи, че всички компоненти на ядрените бомби и ракетните бойни глави вече са създадени и остава само тяхното сглобяване.
Може да се очаква американската администрация да продължи да настоява Токио да изгради оръжие. След като одобри и най-вероятно инициира преразглеждането на "мирните" членове на конституцията, Вашингтон ще се постарае да използва по-широко японските въоръжени сили в американските военни операции. Изправени пред нежеланието на европейските съюзници от НАТО да се оплакват безпричинно в техните авантюри, американците насочват погледа си към все още послушната Япония.
Вашингтон успя да накара правителството на Абе да прокара през парламента законопроект, който ще позволи на японските сили за самоотбрана да участват заедно с американската армия и флота във всякакви операции в горещи точки.
Това според Джак Крауч, заместник-помощник на президента на САЩ по националната сигурност “е необходимо, за да се гарантира сигурността в нестабилните региони на света“. Известни са и призивите от Вашингтон „да свърже Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия със структурите на НАТО“. Японската военна тежест в тези структури ще се увеличи неизмеримо, ако тя придобие статут на ядрена държава.
Политическите усилия на премиера Абе са насочени към изграждането на военната мощ на Япония и съживяването на военно-индустриалния комплекс на страната, с искане да се премахнат конституционните забрани за разполагане на мощни въоръжени сили и участие във войни. Обърнете внимание, че Йошихиде Суга, генерален секретар на правителството на Япония, който и ще го замени на поста, неизменно говори за следването на курса на своя патрон “да се отменят мирните членове” от Конституцията на Япония и “да се върнат Северните територии”.
Предвид териториалната близост на Япония до Русия, ситуацията с разпространението на ядрено оръжие в Североизточна Азия не може и не трябва да се разглежда от Москва като пожар в съседство. Неизбежната надпревара във въоръжаването в този случай не само ще създаде заплаха от участието на Русия във военни конфликти, но и ще постави под въпрос плановете за подобряване на социално-икономическото положение на населението на източните региони на Русия и за решаване на острия демографски проблем тук.
Бих искал да вярвам, че Япония осъзнава предимствата на политиката на диалог и сътрудничество, от една страна, и опасността от влошаване на ядрената конфронтация в региона, от друга. Дори и без това, правителството на Страната на изгряващото слънце, като се съгласи с разполагането на множество американски военни бази на своя територия, въпреки протестите на хората, превърна японските острови в обекти на потенциални ответни или дори превантивни удари.
Превод: В. Сергеев
Последвайте ни
3 Коментара: