Сегашната конфронтация и конфликт в Украйна не са от полза за нито един човек в света. Това каза китайският президент Си Дзинпин пред президента на САЩ Джо Байдън по време на видеоконференция.

„Мирът и сигурността са най-ценният актив на международната общност“, каза той.

Си Дзинпин подчерта, че кризата в Украйна изобщо не е това, което Китай би искал да види.

Си Дзинпин също призова американския си колега да положи усилия за поддържане на глобалния мир и спокойствие.

САЩ и НАТО трябва да преговарят с Русия, за да намерят решение на проблемите, стоящи зад украинската криза, е заявил китайският президент Си Цзинпин пред американския си колега Джо Байдън по време на днешния им разговор, предаде Ройтерс.

Си е добавил, че Пекин е готов да изпрати допълнителна хуманитарна помощ. Най-важните приоритети в момента са да бъде продължен диалогът, преговорите, да се избегнат жертви сред мирното население, да се прекратят боевете и да се сложи край на войната възможно най-скоро, подчертал китайският държавен глава.

По-рано беше съобщено, че Си е заявил пред Байдън, че двете страни носят отговорност да подкрепят световния мир.  "Украинската криза не е нещо, което искахме да видим" да се случва, е заявил Си според китайската телевизия.

"Като постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и като двете водещи световни икономики на нас се пада не само да изведем китайско-американските отношения на правилния път, а и да поемем своята международна отговорност и да работим за мира и спокойствието по света", добавил е китайският лидер.

"Отношенията между страните не могат да стигат до въоръжен конфликт", заявил е китайският президент, според кратък репортаж, излъчен от китайската телевизия. "Конфликтите и противопоставянето не са в интерес на никого. Мирът и сигурността са благата, които международната общност трябва да приема най-присърце", добавил е Си.

Преди днешния разговор китайски самолетоносач премина през Тайванския проток. Американският ескадрен миноносец "Ралф Джонсън", въоръжен с управляеми ракети, следваше самолетоносача по време на поне част от маршрута, отбелязва Ройтерс.

Пекин смята самоуправляващия се остров за част от своята територия и през последните две години увеличи военната си дейност в близост до острова, за да подчертае претенциите си за суверенитет. Това предизвиква притеснения както в Тайпе, така и във Вашингтон, отбелязва агенцията.