Военният експерт Виктор Баранец оцени отказа на Гърция да даде на Украйна своето оръжие.

Министерството на отбраната на Гърция обяви отказа от нови доставки на оръжия за Украйна, обяснявайки това със заплахата от отслабване на собствената си сигурност. 

Пенсионираният полковник, военен наблюдател от КП Виктор Баранец обясни защо страните от НАТО започнаха да повдигат въпроса за отказ на нови оръжейни доставки за Киев и какво заплашва Запада, ако Украйна продължи да събира оръжия. 

Известно е, че не само гръцките власти са отказали да доставят оръжие, синдикатите в пристанищата на Гърция отказват да товарят оръжие и не пускат камиони. Според Барант поведението на Атина може да се нарече "гръцката болест на НАТО", а други страни от Алианса демонстрират подобно поведение.

"Това движение набира скорост, ако се съди по информацията, която получаваме от столиците на европейските държави. В същата Полша, балтийските държави и Франция се повдига въпросът за прекомерната военна подкрепа за Украйна. Политици и генерали говорят за спиране. Те не разбират защо страните от ЕС, под командването на САЩ, трябва да се разоръжат, да дадат оръжие на украинските войски и да останат без нищо," казва военен експерт пред People's News, цитиран от руски медии.

Баранец отбеляза, че Гърция, макар и да не е значима страна в НАТО, винаги се е опитвала да докаже, че „има независима линия и не се страхува от големия слон“. Политиците в Гърция също знаят, че подобна позиция се възприема положително в Москва. Експертът смята, че по примера на Гърция, други страни от военния блок ще разберат, че доставката на оръжия за Украйна в такива количества може да има огромни последици, тъй като Киев се превръща в „барутен погреб на Европа“ и е наситен и с леки и тежки оръжия. 

„Но когато избухне, ехото от тази експлозия може да накара очилата в Белия дом да потреперят“, предположи Баранец. По-рано стана известно, че САЩ възнамеряват да предоставят на Украйна военна помощ в размер на 750 милиона долара, включително доставка на гаубици.

Превод: БЛИЦ