След гибелта на майор Роман Филипов със Су-25 руското Министерство на отбраната е категорично наредило бойните полети да се извършват от височини над 5 хиляди метра. За автоматизираната система за прицелване и бомбопускане височината не се отразява на точността, стига самолетът да прелети точно над целта. Точно заради последното обстоятелство от началото на годината руските пилоти летят по-ниско (2-3 хил м), но така влизат в зоната за поражение на някои ПЗРК. Неизбежно е слизането и при ракетните атаки с НУРС (неуправляеми реактивни снарядиЧ.

Теоретично майор Филипов е могъл да изстреля топлинни капани (ловушки), чиято висока температура доминира в инфрачервената глава на ракетата, но той нямал информация, че го обстрелват.
 
Масовите ПЗРК нямат големи габарити, а следователно и запас от гориво, което ги прави неефикасни при големи височини и скорости. На руската „Игла”, на американската Stinger и френския Mistral таванът е под 5 хил метра. Сега само руският ПЗРК „Верба” прехваща цели на височина 6 хил метра.
 
Новият модел „СуперГрач” Су-25СМ3 засича пламъка на стартиралата ракета и подава сигнал на пилота да изстреля „ловушките”. Този модел на щурмовика обаче едва сега постъпва във войските.

БЛИЦ припомня, че малко по-рано се появи кратка информация за странната заповед, която Русия е отправила към пилотите си.

Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!