Всички хипотези за произхода на К-19 остават на масата след разследването на екип на Световната здравна организация в Китай.

Това каза генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус вчера, след като Вашингтон обяви, че иска да преразгледа данните от мисията до Китай, предаде Ройтерс.

Екипът, който прекара 4 седмици в Китай в дирене на произхода на коронавирусната пандемия, обяви по-рано тази седмица, че вече не разглежда въпроса дали вирусът е „избягал“ от лаборатория, което смята за крайно невероятно.

Администрацията на доскорошния президент на САЩ Доналд Тръмп е посочвала, че подозира, че вирусът е дело на китайска лаборатория, което Пекин категорично отрича.

„Някои въпроси бяха повдигнати по въпроса дали някои хипотези са отхвърлени. След като говорих с някои членове на екипа, искам да потвърдя, че всички хипотези остават възможни и искам допълнителен анализ и проучване“, обяви Тедрос.

„Известна част от тази работа може да е извън обхвата на тази мисия. Винаги сме казвали, че тази мисия едва ли ще намери всички отговори, но тя добави важна информация, която ни води крачка по-близо до разбирането на произхода на коронавируса“, допълни директорът на СЗО.

Първоначален доклад с разкритията на мисията може да бъде готов следващата седмица, който ще бъде последван от окончателен доклад „идните седмици“. И двата документа ще бъдат публични.

Мисията е обявявала по-рано, че основните ѝ хипотези са свързани с прилеп, но има няколко сценария как вирусът се е предал на хората, вероятно първо е преминал през друг вид или животно.

Администрацията на Тръмп пък посочи лаборатория в китайския град Ухан, предполагайки, че именно оттам е тръгнал вирусът. Китай отдавна казва, че лабораторията никога не е разполагала с вируса.

Именно от Ухан в края на 2019 г. се появиха първите съобщения за „мистериозна пневмония“.