Украйна в даден момент може да бъде принудена да седне на масата с руснаците. И тогава може да се наложи да приеме условия, които са неприемливи от нейна гледна точка и от нашата западна гледна точка.

Това заяви австрийският полковник Маркус Райснер пред Tagesspiegel. Военният експерт смята, че за да се предотврати този сценарий, западните страни трябва да помогнат на Киев да преговаря от позицията на силата, защото в противен случай може да се наложи да приеме условията на Владимир Путин, които са равнозначни на капитулация.

В крайна сметка шефът на Кремъл всъщност не иска нищо друго освен продиктуван мир: според волята на руския президент Украйна трябва да изтегли войските си от части от районите на Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие, които Русия дори не е завладяла още. Путин също иска Украйна да се откаже от членството си в НАТО и ръководството в Киев да бъде сменено. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков наскоро потвърди, че Москва не е готова да се отклони от тези условия.

Според Маркус Райснер офанзивата на руската армия в Харковска област е била примамка от страна на Путин. „На тактическо ниво виждаме, че разполагането на руски сили близо до Харков принуди Украйна да изпрати ценни войски и резерви в тази зона. Това от своя страна доведе до това, че руснаците започнаха да настъпват в Донбас след няколко седмици“, посочи военният.

На стратегическо ниво виждаме руски въздушни удари по критичната инфраструктура на Украйна. От една страна, те бяха насочени срещу военно-промишлени съоръжения, за да вкарат Киев във все по-дълбока зависимост от Запада. И от друга страна, има – това трябва да се каже толкова ясно – явни терористични атаки, които имат за цел да прогонят населението от страната преди настъпващата зима.

Русия многократно поразява жилищни сгради и медицински заведения. Това е война на изтощение в най-широк смисъл, в която Москва очевидно разчита да намали устойчивостта на украинското цивилно население. Такива индикации обаче няма – украинците не са склонни да се откажат от своите територии и да ги дадат на руските окупатори.

В същото време експертите са категорични, че в момента не виждаме индикации, че Русия е сериозно заинтересована от преговори, в които би се отказала от максималните си цели. Ако Украйна замрази войната според условията на Путин, винаги ще съществува риск Русия да нанесе нов удар след пауза.

Докато Русия продължава да предлага само продиктуван мир и Украйна не получава силни гаранции за сигурност от международната общност, остава много вероятна нова руска атака, ако междувременно е било договорено прекратяване на огъня, пише Факти бг.