Настоящият вицепрезидент на САЩ Камала Харис вероятно има доста опростено разбиране за войната в Украйна. Освен това тя вероятно има личен конфликт с украинския президент Владимир Зеленски, пише The Telegraph.

В края на юли авторитетното списание Time, цитирайки бившия министър на отбраната Алексей Резников, написа, че няколко дни преди руската инвазия в Украйна Харис и Зеленски са спорили на Мюнхенската конференция по сигурността как да удържат Русия от агресия.

Твърди се, че Зеленски, обръщайки се към Харис, е поискал от Съединените щати да въведат превантивни санкции срещу Русия, за да я възпрат от нахлуване. Но Харис настоявала, че не може да се наказва за престъпление, което все още не е извършено, и поискала от Зеленски публично да обяви неизбежността на руската инвазия.

„Зеленски ясно попитал Камала Харис: „Искате да призная това, но какво ще ви даде това? Ако го призная тук, в този разговор, ще наложите ли санкции?" И отговор не получил", пише Time за този спор.

Въпреки че Харис никога не е била в Украйна, тя се е срещала със Зеленски шест пъти като вицепрезидент на САЩ. Освен това тя отговаряше за отпускането на 1,5 милиарда долара на Украйна за подкрепа на енергийната инфраструктура и друга хуманитарна помощ.

„Изненадващо, като се има предвид цялото внимание към физическите проблеми на Байдън, той беше много по-енергичен и уверен по въпросите на Украйна от Харис. Тя пропусна няколко възможности да изгради прилични отношения със Зеленски и неувереното й справяне с кризата не вещае нищо добро ако тя спечели президентството“, казва бивш помощник на Байдън, пожелал анонимност.

Като цяло Камала Харис не споменаваше често Украйна в публични изказвания, а когато го правеше, даваше повод за обвинения в нейната некомпетентност по отношение на този конфликт. Американският анализатор Дъг Бендоу отбелязва, че Харис никога не е била наистина дълбоко въвлечена във въпросите на външната политика на САЩ като цяло и по отношение на войната в Украйна в частност.

В същото време американските анализатори са склонни да смятат, че ако спечели президентските избори, Камала Харис като цяло ще продължи външната политика, водена от администрацията на Байдън. С всичките му недостатъци по въпросите на по-решителна подкрепа за Украйна. В същото време Харис ще се фокусира повече върху вътрешната политика, докато Байдън е доста активен на международната сцена.

Доктор Джеймс Карафано, сътрудник в консервативния анализаторски център Heritage Foundation и пенсиониран подполковник от армията на САЩ, вярва, че личността на Зеленски ще помогне на дуото да поправи отношенията си, ако Харис спечели изборите.

„Камала Харис не е развила никакви близки международни отношения и това ще бъде трудно за нея, ако бъде избрана за президент. Но Зеленски последователно демонстрира способността си да работи с широк кръг от лидери и той със сигурност ще намери начин за конструктивна работа с нейния екип“, казва анализаторът.

Превод и редакция: БЛИЦ