Чиновниците в САЩ от години уверяват, че в електронните системи за гласуване не може да бъде проникнато отвън, защото не са свързани с интернет.

Опитът обаче показва, че за хакване на тези компютри в мрежата са достатъчни няколко секунди - например използване на безжичен принтер или флашка с регистрационните списъци.

Именно тези технологии Русия планира да използва, които уж вече предполагаемо е изпратила агенти на ГРУ в Рио де Жанейро, за да повлияе на резултата от предстоящите избори в САЩ чрез wifi мрежите, пише The Week, цитиран от "Поглед инфо".

Руската намеса никога не е спирала. Руските тролове и военни хакери, които подкопаха американската демокрация в САЩ през 2016 г., продължават да се опитват да объркат американците и да сеят раздори“, подчертава The Week.

Всички американски разузнавателни агенции многократно са предупреждавали за това, а наскоро Агенцията за национална сигурност обяви, че хакерска група, наречена Sandworm (която през 2016 г. беше откраднала 50 000 имейла от Националния комитет на Демократическата партия), е започнала кампания за проникване в пощенски сървъри на територията САЩ, се казва в статията.

Експертите по сигурността дори са озадачени от въпроса защо Русия „не нанесе още по-големи щети, въпреки че атакува избирателните системи във всичките 50 щата и влезе в базата данни за регистрация в Илинойс“, съобщава The Week. Както каза експертът по киберсигурността Майкъл Даниел в конгреса, това може да се обясни с факта, че през 2016 г. беше извършено само „разузнаване“ и подготовка за „още по-дързък удар“.

Според експертите основната цел на Кремъл е да посее хаос в САЩ, да подхрани политическите разцепления и да „подкопае обществената вяра в изборите и демокрацията“, се казва в статията. Затова в популярните социални мрежи, където руснаците „лесно се представят за американци“, дезинформацията и тактиката на „вмъкване на информация“ сега процъфтяват, предупреждава авторът.

Въпреки това руската измама не се ограничава до действия в Интернет: Русия през 2016 г. въведе агенти на влияние в Националната стрелкова асоциация и християнските групи и организира най-малко 22 политически митинга в Съединените щати.

Руснаците се намесват в предизборната инфраструктура и след това преувеличават успеха си в опитите да убедят американците, че резултатите от изборите може да са нелегитимни“
, подчертава The Week. Например, ако Хилари Клинтън беше спечелила на последните избори, Русия щеше да започне да сее съмнения в умовете на американците и да разпространява в социалните мрежи хаштага # ДемокрацияRIP (в превод като „Демокрация, почивай в мир“), се казва в статията.

Чиновниците от американската избирателна комисия от години твърдят, че електронните системи за гласуване, използвани в страната, не могат да бъдат хакнати, тъй като не са свързани с интернет. Хакерите обаче всъщност се нуждаят само от една секунда, за да нахлуят в тези компютри в мрежата - и през август миналата година група експерти по киберсигурност вече откриха десетки сървърни избирателни системи в десет щата, някои от които са свързани с Интернет повече от година, подчертава статията.

Освен това много избирателни райони предават информация чрез безжични модеми, някои от които са вградени директно в машините за гласуване, обяснява авторът.

Русия има намерение да използва тази технология, вероятно „изпращайки операторите на ГРУ в Рио де Жанейро и други градове“ за провеждане на хакерски операции чрез wifi мрежата, пише The Week. За целта хакерите, наети от Кремъл, могат да нанесат удари върху елементи от предизборната инфраструктура на САЩ - например принтерите с безжична връзка, USB устройствата с регистрационните списъци или таблетите за цифрова регистрация, обяснява статията.

Финландският експерт по сигурността на данните Хари Хърсти също не изключва, че Москва ще се опита да се намеси в механизма за преброяване на гласовете: „Само като осъзнаеш как работи всичко, разбираш колко крехко е всичко“, предупреди той в интервю пред репортери.

В Съединените американски щати има около осем хиляди местни избирателни юрисдикции, което разширява полето на действие за нападателите, предупреждава авторът: „Това е цяло „одеяло, съшито от парчета“ от различни сайтове, бази данни и оборудване, така че има безброй потенциални цели за хакерите.“ В същото време на промеждутъчните избори през 2018 г. около една трета от юрисдикциите са използвали устройства, пуснати преди повече от десет години за гласуване, се съобщава в статията.

Русия очевидно се стреми да извлече полза от слабостта на Америка“, подчертава The Week. Изказвайки се пред конгреса през февруари тази година, Джоузеф Магуайър, помощник-директор на националното разузнаване, предупреди сенаторите, че Москва ще се "опита" да преизбере Тръмп. Американският президент критикува Магуайър за този брифинг и няколко дни по-късно уволнява, назначавайки на негово място своя лоялен привърженик Джон Ратклиф, който „постави под въпрос руската подкрепа на Тръмп през 2016 г.“, се отбелязва в статията.

Според западните експерти по сигурността тази година руските „дезинформационни кампании“ ще станат още по-обмислени и сложни. „Сега се предполага, че руснаците работят от американски сървъри. Докато анализът на постовете, свързани с Русия, показа миналата есен, че акцентът е върху разпалването на расови обиди, внушаването на страх от имигранти и мюсюлмани и подстрекаването на собствениците на оръжия. В същото време бяха проведени кампании в щати като Мичиган, Уисконсин, Охайо, Аризона и Флорида”, пише The Week.

Конгресът на САЩ вече е отпуснал $425 млн миналата година за укрепване на сигурността на щатските избирателни системи, но много експерти предупреждават, че повечето щати едва ли ще имат време да подобрят значително своите системи и да въведат най-новите технологии преди изборите през ноември. 

„Въпреки това разузнавателните служби до голяма степен засилиха отбраната на САЩ. В деня на междинните избори през 2018 г. американските военни започнаха първата превантивна кибератака срещу Русия, блокирайки достъпа до Интернет на "фабриката за тролове" в Санкт Петербург", се казва в статията.

В същото време анкетите показват, че около 41% от американците вярват, че Вашингтон няма да може да обезпечи пълната сигурност на предстоящите президентски избори. И Русия ще може да „успее за сметка на съмнението на американците“, предупреждава авторът. „Всъщност, за да се създаде подходящо впечатление, дори не е необходимо да се унищожава цялата избирателна система. Целта е хаос“, заключи в интервю за The Week Лора Розенбергер, директор на Алианса за осигуряване на демокрация.