Екип от шведския университет в Гьотеборг проведе теренни изследвания, използвайки роботизирано подводно превозно средство, наречено "Ран" на скандинавската богиня на морето. Апаратът тръгва на поредното си пътешествие, когато мистериозно изчезва от всички радари.

По време на работата учените направиха измервания на ледника Туейтс в Антарктида, който също се нарича Ледникът на Страшния съд (Doomsday), тъй като пълната му загуба може да бъде истинска катастрофа за човечеството - топенето на ледника може да причини опустошително покачване на морското равнище, пише Futurism.

Първото плаване на подводницата Ран под ледника Туейтс беше важно събитие, тъй като отбеляза първия път в историята, че нещо е преминало под ледника Doomsday, правейки важни измервания на топящата се ледена шапка. Тези данни казаха на учените по-подробно какво се случва с него и с каква скорост губи лед.

В края на втората мисия обаче се случи нещо неочаквано - подводницата не успя да се върне изпод ледника. Факт е, че Ран многократно е бил изпращан надолу и след това издигнат, тъй като огромни блокове лед просто не позволяват на оператора да поддържа контакт с подводницата, пише glasnews.bg.

Вместо това той се изпраща по конкретен предварително програмиран маршрут и след това се връща до конкретна точка за среща.

Уви, този път нещо се обърка. Според съавтора на изследването, морския учен Анна Волин, нещо странно се е случило под ледника Doomsday, което не е позволило на устройството да се върне при учените. Екипът изпрати дронове и хеликоптери да търсят, а също така използва и акустично оборудване за търсене, но всичко беше напразно.

В крайна сметка учените трябваше да признаят, че са загубили подводницата. Волин отбелязва, че търсенето на Ран сега е като търсене на игла в купа сено, но учените дори не знаят къде е купата сено. В момента батериите на апарата Ран са разредени, а учените знаят само, че под леда се е случило нещо неочаквано.

Екипът предполага, че има вероятност нещо да е попречило на устройството да „излезе“ изпод леда. Учените обаче не губят надежда; в момента те търсят финансиране, което да им позволи да заменят подводното превозно средство и да продължат изследванията си.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук