Учени бият тревога: Надига се цунами, колкото небостъргач, ще има и още
Вълната с пикова височина от 200 метра е една от най-високите, регистрирани от десетилетия
Международен екип от учени регистрира необичаен сеизмичен сигнал през септември 2023 година, който се свързва с гигантска вълна, висока колкото небостъргач.
Откритието е публикувано в списание Science.
Сигналът, наречен „неидентифициран сеизмичен обект“ (USO), имал необичаен характер - вместо многослойните трептения, характерни за земетресенията, е записано монотонно бръмчене с една честота.
Това явление продължило девет дни и е засечено в станциите за наблюдение по цялата планета, от Арктика до Антарктика. По-късно е установено, че източник на сигнала е огромно свлачище във фиорда Диксън в Гренландия, което предизвика 200-метрово цунами.
За да определят точните причини на това явление, изследователите са използвали различни методи, включително анализ на сеизмични данни, сателитни изображения и наблюдение на нивата на водата във фиорда.
Извършени са и подробни симулации, за да се покаже как е възникнало цунамито.
Това събитие е резултат от много години климатични промени: ледникът, който се е стопил поради покачващите се температури, вече не е могъл да задържи образуваната маса, което доведе до свлачището.
Данните показват, че срутената маса от лед и скала е била толкова огромна, че можела да напълни 10 000 олимпийски басейна. Това събитие създаде явлението "сейш", стояща вълна във фиорда, и това явление продължило девет дни. Вълната с пикова височина от 200 метра е една от най-високите, регистрирани от десетилетия.
Преди това се смяташе, че полярните региони не са подложени на такива катастрофални явления като цунами, но затоплянето води до дестабилизация на ледниците и склоновете. Това откритие е първото регистрирано цунами в Източна Гренландия.
Свлачищата и произтичащите от тях цунами могат да станат по-чести в бъдеще, тъй като ледниците продължават да изтъняват и вечната замръзналост да се топи.
Учените предупреждават, че традиционните методи за анализ може да не са достатъчни за прогнозиране на подобни събития и призовават за разработването на нови подходи за изучаване на подобни природни явления, съобщава НОВА.
Последвайте ни
1 Коментара: