Когато става въпрос за масово изчезване, първото нещо, което ни идва на ум, е изчезването на динозаврите. Това обаче далеч не е единственият подобен епизод в историята на Земята. 

През милиардите години от своето съществуване Земята многократно се е сблъсквала с катастрофални събития, които са променили значително нейния облик.

Трябва да се изясни, че ако обикновеното измиране води до пълното изчезване на един биологичен вид и като правило отнема доста дълъг период от време, тогава масовото изчезване е изключително събитие, което се случва на различни места по едно и също време и резултатът от които е смъртта на голям брой различни видове. В същото време последицата от масовите измирания е ускоряването на еволюцията. В историята на Земята учените са идентифицирали пет такива масови изчезвания.

Ордовикско-силурийско измиране

Това изчезване е първото известно на учените. Точната причина не е установена, но повечето учени смятат, че то е причинено от образуването на планините Апалачи в Северна Америка, което провокирало недостиг на парникови газове, което от своя страна довело до рязко охлаждане на Земята. В същото време съществуват алтернативни теории - разтварянето на токсичен метал във водите на океана, където по това време са живели по-голямата част от форми на живот; гама-изблик на свръхнова, който причинил разрушаване на озоновия слой; активни вулканични изригвания и други.

Девонско измиране

Характерна особеност на девонския период е, че по това време повечето от доста развитите живи организми все още са живели в океанските води, въпреки че някои видове вече са започнали да излизат на сушата. Ето защо този период е известен още като „ерата на рибите“. Причините за това изчезване учените също не успяват да определят недвусмислено. Най-популярната версия е спадането на нивото на кислород в океана, причинено от вулканични изригвания. Въпреки че се разглеждат и теории за падащи метеорити и бързо заледяване. Смята се, че 75-80% от организмите са били унищожени през този период.

Пермско измиране

Смята се за най-масивното от всички, които Земята е преживяла. Според изчисленията на учените през този период са загинали около 90% от живите същества от различни видове и около 96% от морския живот. Тук причината вече е по-категорична - поредица от мощни вулканични изригвания в Сибир. Огромното количество отделен въглероден диоксид довело до глобално затопляне, повишаване на морското равнище и киселинни дъждове. 

Триасово-юрско измиране

По това време животът успял да се възстанови, Земята била покрита с буйна растителност и започнали да се появяват гръбначни животни. И отново, повишаване на температурата и изчезване на 80% от всички живи същества. Смята се, че това се е случило поради масивни вулканични изригвания. Според друга теория причината е метан, отделен от вечната замръзналост.

Кредово-палеогеново измиране

Именно това изчмиране се счита за най -известното. Това се случило преди около 66 милиона години. Причината е астероид, паднал на полуостров Юкатан в Мексико, чиято ширина била най-малко 13 километра. Той едновременно унищожил целия живот на разстояние 1450 километра, предизвикал огромно количество прах и отломки, които спрели навлизането на слънчевата светлина на Земята, довели до глобално охлаждане и сложили край на господството на динозаврите. На Земята той издълбал кратер с ширина 180 километра и дълбочина 19 километра, сега известен като кратера Чиксулуб.

Превод: БЛИЦ