Украйна критикува Полша за неприятелски ход, замесена е и България
На пресконференция вчера полският премиер Матеуш Моравецки заяви категорично, че Полша "няма да отвори границата си"
Украинският премиер Денис Шмигал заяви днес, че предложението на Полша за удължаване на забраната за износ на украинско зърно е "неприятелски и популистки ход", предаде Ройтерс.
"В този ключов момент Полша възнамерява да продължи да блокира износа на украинско зърно за ЕС. Това е неприятелски и популистки ход, който ще засегне сериозно световната хранителна сигурност и икономиката на Украйна", написа Шмигал в туит.
Пет страни от Централна и Източна Европа, включително България, настояват ЕС да удължи забраната за внос на украинско зърно поне до края на текущата година. В момента се предвижда забраната да действа до 15 септември.
След среща във Варшава вчера Полша, България, Унгария, Словакия и Румъния подписаха обща декларация за удължаване на ембаргото върху вноса на зърнени продукти от Украйна на тяхна територия до края на годината.
Брюксел настоява украинското зърно да минава през България и Румъния
Европейската комисия заяви по-рано днес, че не е получавала искане за удължаване на временните ограничения срещу украинския земеделски внос.
На пресконференция вчера полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че Полша "няма да отвори границата си (за зърнени продукти от Украйна)", предаде ПАП.
На 28 април Европейската комисия се споразумя с петте страни за ограничения върху украински селскостопански продукти, след като някои страни от ЕС въведоха едностранни ограничения за украинския земеделски внос. Мерките на отделните страни бяха отменени с прилагането на европейски мерки и изплащането на обезщетения от европейския бюджет за засегнатите.
На 2 май ЕК обяви, че приема временната забрана за внос на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед от Украйна, а миналия месец ЕК прие удължаване на ограниченията до 15 септември. Ограниченията предвиждат зърнените продукти да преминават транзитно, за да не достигат до пазарите в засегнатите държави.
Очаква се въпросът отново да бъде обсъден на предстоящото следващата седмица заседание в Брюксел на министрите на земеделието от ЕС. Петте засегнати страни настояват ограниченията да останат в сила до края на годината. Междувременно Русия се оттегли от споразумението за пренос на украинско зърно през Черно море, което създаде допълнителен натиск на пазара.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
23 Коментара: