Украйна предложи да се използва въздушното пространство в района на Симферопол в Крим за въздушни операции на НАТО, предава "Фокус", позовавайки се на световни агенции.

По-рано министър-председателят на Украйна Денис Шмигал, след среща с генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг, заяви, че Киев работи за разширяване на сътрудничеството с НАТО в Черноморския регион. За 2021 г. са планирани няколко съвместни учения, включително маневри за кохерентна устойчивост в Одеса.

Днес украинският министър на инфраструктурата Владислав Криклий проведе разговори със заместник генералния секретар на НАТО по политиката на отбраната и планирането Патрик Търнър.

Криклий припомни актуализирания бюлетин на EASA (Европейска агенция за авиационна безопасност), според който така нареченият регион за полетна информация Симферопол е признат за неопасен.

Той също така призова да се вземе предвид премахването на ограниченията на Федералната авиационна администрация на САЩ за полети в тази зона.

"Предлагаме да използваме тази част от въздушното пространство за въздушни операции на НАТО за транспортиране на войски, оборудване, товари и т.н. Надяваме се на подкрепата на НАТО при наблюдението на въздушната обстановка по границата с Русия", цитира Криклий пресслужбата на неговия отдел.

В същото време той отбеляза, че Украйна се придържа към избрания курс на интеграция в евроатлантическите системи за колективна сигурност. "Една от важните области на такава интеграция е участието на Украйна в програмата за обмен на данни за въздушното движение на НАТО.

В съвременните условия е важно да се засили контролът на гражданския въздушен трафик и да се отговори на кризисни ситуации в Черноморския регион и в зоната на „антитерористичната операция“ (АТО) (така Украйна нарича непризнатите Донецка и Луганска народни републики," добави министърът.

През декември 2014 г. Върховната Рада се отказа от необвързан статут на Украйна. През юни 2016 г. бяха приети закони, определящи членството в НАТО като външнополитическа цел на страната. През февруари 2019 г. парламентът промени конституцията, осигурявайки държавния курс за европейска интеграция и присъединяване към Алианса.

Украйна стана шестата държава, получила статут на партньор на НАТО с разширени възможности. По-рано такъв статут беше даден на Австралия, Финландия, Грузия, Йордания и Швеция. Статусът на партньор с разширени възможности беше въведен в НАТО през 2014 г. за изграждане на по-дълбоки, по-специализирани двустранни отношения.