Над 40 000 ученици в Сърбия подписаха петиция, в която настояват учебната седмица да продължава четири дни и да имат повече време за игра, съобщиха сръбските медии.

Клиничният психолог и психотерапевт Горан Томин каза, че децата трябва да се изслушат, защото колкото по-малко ги слушаме, толкова по-драстично ще бъде поведението им.

Според него петицията не трябва да се разглежда от гледна точка на това реалистично ли е искането за четиридневна учебна седмица, а като плач на деца, които крещят, че не са добре.

"Бих приел много сериозно това искане. Сякаш не се учим от собствените си уроци от миналото", каза психологът.

Нужда

Децата пишат в коментарите към петицията, че имат нужда от повече време за други задължения, че имат нужда от един ден за почивка и два дни за подготовка за училище, че се чувстват сякаш живеят в училището, а вкъщи са на гости. Те говорят за депресия и мисли за самоубийство.

Преподавател по английски признава, че децата са претоварени с училищни задължения и посочва като пример дъщеря си, която като започнала да учи в гимназията, трябвало да изостави всички извънкласни дейности, за да ходи на уроци. 

Той допълва, че за домашно тя има 15-20 задачи по математика, физика и химия и се случва един ден да им бъде преподаден нов материал, а на следващия ден преподавателят да ги изпитва върху този материал.

Томин обяснява, че е добре, че децата са се организирали с инициативата за петицията и са казали как се чувстват. Той подчертава, че свободното време е важно, защото детето трябва да играе.

Стрес

"Абсолютно трябва да играят. Може да не играем, но ако имаме свободно време, време за мислене, за да смелим събитията, които са се случили днес... Ако не успеем да го направим, всичко просто се натрупва и сме в постоянен стрес, не можем да мислим за това, което ни се случва.

Децата правят това, докато играят. Много неща се случват. Ако това (свободно време) изобщо го няма и всичко е само задължения, детето губи себе си. Губим себе си", каза Томин и добави, че подкрепя четиридневната учебна седмица.

Той посочва, че в нашето общество децата изземват функциите на възрастните и въпросът е как възрастните ще реагират сега на тази петиция. "Това може да е отговор на ресорния министър, който е психиатър и който трябва да бъде чувствителен към тези неща. Да се обърне към децата и да каже: "Чухме ви, разбираме ви, искаме да видим как сте, искаме да ви помогнем", казва психологът.

Той предлага да се направи конференция за децата, на която да няма медии, да участват само министърката и децата и тя да отговаря на въпросите им.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук