Опитите на САЩ да представят Русия като глобален „парий“ се сблъскаха с реалността, при която не всички партньори на Вашингтон са готови да обърнат гръб на Москва. В хода на тези събития те създадоха дипломатическо главоболие за президента Джо Байдън, пише „Вашингтон Поуст”.

През март американският президент каза, че Владимир Путин трябва да бъде изгонен от Г-20 и да бъде изключен от срещата по икономическа политика през ноември в Индонезия. Ако това не се случи, то поне Украйна би трябвало да се присъедини към срещата.

Руският посланик в Украйна каза, че Путин ще бъде на срещата. Украинският президент Володимир Зеленски потвърди, че е получил покана, но не и че ще присъства.

 В петък индонезийският президент Джоко Уидодо потвърди, че е поканил Путин на срещата на върха и каза също, че е отправил покана до украинския президент Владимир Зеленски. Според Уидодо Джакарта иска да обедини Г-20 и да се противопостави на разцеплението.

И тук нещата стават сложни за Байдън. Трябва ли шефът на Белия дом да участва в среща на върха със световен лидер, когото нарече военнопрестъпник? Или Байдън трябва да изпрати някой друг в Индонезия, който да го замести? Или може би Съединените щати ще бойкотират изцяло срещата на върха, отстъпвайки едно от основните международни икономически събития на Китай (и Русия)?

Има начини Белия дом да направи така, че Байдън и Путин да не попадат в една снимка. Няма задължително изискване за двустранна среща. Но ще има традиционна групова снимка на Г-20 и винаги може да се случат неловки непланирани срещи между двамата.

Коментарът на прессекретаря на Белия дом Джен Псаки за момента е следният: „Има 6 месеца до тогава. Сега не можем да предвидим как ще изглеждат нещата тогава”.

Превод и редакция: БЛИЦ