Американският заместник държавен секретар Кърт Кембъл вчера каза, че южнокорейският президент Юн Сук-йол е „направил лоша преценка“, когато е взел решението си да обяви военно положение по-рано тази седмица и то е било възприето като „проблемно и нелегитимно“, съобщава Ройтерс.

Кембъл добави, че всички висши представители в Южна Корея, с които американската страната е влязла във връзка, включително президентската канцелария, са били силно изненадани от решението на Юн.

Южнокорейският президент обяви военно положение във вторник вечерта в опит да попречи на „антидържавни сили“ сред политическите му опоненти, но отмени решението си няколко часа по-късно, след като се сблъска със съпротива в парламента.

Американският държавен секретар Антъни Блинкън вчера каза, че в Южна Корея са разположени около 28 500 американски военни, но никой от тях не е знаел за намеренията на Юн да обяви военно положение.

Съветникът по национална сигурност на президента Джо Байдън по-късно съобщи пред мозъчен тръст във Вашингтон, че САЩ са научили за решението на южнокорейския президент „от телевизията, по същия начин, както и останалия свят“ и това е предизвикало „дълбоко безпокойство“ във Вашингтон.  

Кембъл посочи, че събитията в Южна Корея са „много непредсказуеми и необичайни“.

„Мисля, че президентът Юн е направил лоша преценка. Смятам, че споменът за предишните случаи, когато е било обявено военно положение, има дълбок и негативен отзвук в Южна Корея“, добави той.

Кембъл каза, че през следващите няколко месеца Южна Корея ще се намира в „трудна ситуация“ и целта на САЩ ще бъде да покаже ясно, че съюзът им със Сеул е „абсолютно непоклатим“.

Вчера в южнокорейския парламент беше внесено предложение за импийчмънт на Юн заради опита за въвеждане на военно положение, но партията му каза, че ще се противопостави на искането.