Част от гроба на Исус Христос е запазен в оригиналния си вид. Това заключиха учени, след като мястото, където се смята, че е погребан Божия син, беше отворено за първи път от векове.
Част от гробницата е оцеляла, дори след щетите, нанесени от времето и редица реконструкции в Ерусалим. Оказало се, че под плочата, която беше вдигната на 26-ти октомври, има още една плоча. И под нея гробът е добре запазен.

Християните вярват, че Христос е погребан на мястото, където днес се издига храмът „Възкресение Христово”.

Археолозите, които изследват гроба, където се предполага, че е било положено тялото на Исус в Йерусалим, установиха, че погребалното ложе се е съхранило непокътнато.
Това е станало независимо че стените на пещерата, в която се намира, били разрушени в началото на XI век по заповед на халиф Хаким, който по онова време управлявал Йерусалим, заедно с първоначалната сграда, построена над Божи гроб.

За пръв път от 450 години археолозите отместиха мраморната плоча над него. Тя била поставена през XVI век, тъй като много поклонници в църквата „Възкресение Христово” се опитвали да отнесат части от реликвата. Под мраморната плоча учените откриха много каменни парчета. А под тях друга плоча с изсечен на нея кръст, датираща от времето на кръстоносните походи.

Във варовиковия камък изследователите намериха издълбана ниша с реликви, която се е запазила напълно. Археолозите изследваха погребалното ложе в продължение на близо 60 часа, след което, на 28 октомври, върнаха мраморната плоча на мястото ѝ.
Реставрацията се извършва от специалисти от Техническия университет в Атина съвместно с учени от университета във Флоренция и експерти от Армения.
Смята се, че мястото, където Исус е бил погребан, е открито по чудо три века след разпъването му на кръста от посланици на римския император Константин, обявил християнството за държавна религия.

Пещерата се намирала под основите на езически храм, издигнат по заповед на император Адриан. Той разпоредил на мястото на разрушения от римляните през 70 година Йерусалим да бъде създадена нова колония.

Според израелския експерт Дан Бахат, „не е възможно да се каже с абсолютна точност, че мястото, където е Божи гроб, е същото, където Исус е бил погребан, но няма друго, което толкова точно да съответства и затова няма основание да отхвърляме истинността му”.