Eксперти от разузнавателните служби и от въоръжените сили на САЩ обявиха предварителен списък с възможни цели в Сирия за въздушни удари, ако президентът Доналд Тръмп издаде такова разпореждане. Това съобщава CNN, позовавайки се на свои източници. 

Според телевизионния канал в списъка са обекти, свързани с химическо оръжие. Поканени за коментар експерти са заявили, че макар и все още да не е взето окончателно решение, американските въоръжени сили са "готови да дадат много бърз отговор" в случай на химична атака в Сирия.

Както бе съобщено, американските власти са получили информация за това, че правителствените сили на сирийския лидер Башар Асад са дислоцирали два бойни хеликоптера в близост до провинция Идлиб. Опасенията са, че именно те ще бъдат използвани за атаката.
При това Пентагона продължава да следи и за действията на Москва в Средиземно море. В САЩ предполагат, че руските учения в акваторията се провеждат в цел да могат да бъдат в готовност да реагират на възможни удари от Вашингтон.

Световните медии цитираха и зам.-шефа на Държавната дума по отбраната Александър Шерин. Той твърди, че Вашингтон се опитва да направи в Сирия "поредното шоу с продължителна реклама и анонс".

Според него целта на САЩ е да бъде нанесено поражение по единствения съюзник на Русия в Сирия - правителствените войски, а също така да се удари по авторитета на Москва. Депутатът изрази мнение, че президентът на САЩ Доналд Тръмп сега предприема "реанимиращи мерки" по отношение на своята страна.

"Съединените Щати, разбира се, ще нанесат удар. За тях това има жизненоважно значение. Ако Америка не държи целия свят в страх, ще се срине икономиката й", убеден е Шерин.

Той припомня, че Тръмп предприема безпрецедентни крачки, проваляйки различни международни договори.

"Но това са наистина реанимиращи мерки, защото външният дълг на САЩ е много голям. Така че, ако Тръмп не прави подобни опити, той няма и да може да удържи тази държава", убеден е депутатът.

През април Западът обвини Дамаск в химическа атака над сирийския град Дума в Източна Гута и заплаши да нанесе военни удари по Сирия. Тогава Москва опроверга информациите за бомби с хлор, пуснати от правителствените войски. От външно министерство на Русия подчертаха, че целта на подобни слухове е да се оправдаят евентуални удари, идващи отвън. 

При това в руския Генерален щаб още през март съобщиха за бойци в Източна Гута, които подготвят провокации с инсценировки за използвано химическо оръжие.

САЩ, Великобритания и Франция нанесоха сутринта на 14 април ракетни удари по сирийкски правителствени обекти, които, по тяхно мнение, се използват за производство на химическо оръжие. Една от сградите, бе медицинска лаборатория, където се разработваше лекарство срещу рак - в условията на санкции Сирия сама се снабдява с някои медикаменти. 

Президентът на Русия Владимир Путин нарече ударите акт на агресия срещу суверенна държава. Нито руските военни експерти, нито местното население не потвърдиха въпросната атака с химическо оръжие, станало предлог за агресия от страна на външните сили.
Сирийските власти неведнъж са заявявали, че никога не са използвали химическо оръжие срещу мирните жители и бойци.

През последните дни обстановката около Сирия стана все по-напрежната. Официалният представител на Министерство на отбраната на Русия генерал - майор Игор Конашенков заяви, че по данни на независими източници, терористи от групировката "Хайат Тахрир Аш-Шам" готвят провокация, за да обвинят Дамаск в използване на химическо оръжие срещу мирното население на територията на Идлиб. 

По-рано началникът на Пентагона Джеймс Матис заяви, че САЩ активно обсъжда с Русия предотвратяването на евентуално използване на фимическо оръжие в Сирия.

Превод и редакция БЛИЦ