Полицията в австралийския щат Нов Южен Уелс само от началото на тази година е регистрирала осем случая на така наричаните виртуални отвличания на китайски студенти, съобщава Vice.

Направените с телефон снимки на "отвлечените" злосторниците изпращат на роднините им с цел получаване на откуп. 

Федералната полиция на Австралия заяви по-рано, че разследва най-малко 25 аналогични случая на измама из цялата страна. 

По правило, престъпниците следват един и същ сценарий. Студентът получава обаждане от непознат, който се представя като представителна властите в Китай. Звънящият убеждава събеседника си с това, че по една или друга причина е заплашен от съд, арест и депортиране. 

За решаването на проблема жертвата е помолена да преведе пари в офшорна сметка или да инициира собствено отвличане, за да се поиска откуп от близките.  

За да изглежда "отвличането" естествено, студентите се призовават да излязат от социалните мрежи, да напуснат жилището си и да се снимат завързани. 

Снимките след това отиват в смартфоните на роднините им, които са готови да дадат големи пари в името на спасяването на "заложника".

Само от началото на годината мошениците по тази схема са успели да спечелят 3.2 милиона австралийски долара. Обикновено откупите варират между 20 и 500 хиляди долара, но е известно, че семейство е платило за дъщеря си два милиона.  

"Макар и телефонните позвънявания да имат случаен характер, съдейки по всичко, мошениците подбират своите жертви сред най-уязвимите членове на китайско-австралийското общество. В Генералното консулство на Китай в Сидни увериха, че представителите на официалните власти на страната не биха се свързали със студенти по телефона и не биха искали от тях пари", заяви Дарън Бенет, главен инспектор на полицията в щата Нов Южен Уелс.

Миналата година в Австралия са регистрирани над 1170 подобни отвличания на китайски студенти. 

Превод и редакция: БЛИЦ