От началото на войната войниците от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) живеят на принципа "Ако искаш да живееш, копай“. Колкото по-дълбоки са техните ровове, толкова по-добре са защитени от осколки от снаряди и снайперски куршуми.

"Това все още е така. Но сега, ако не искаме да загубим повече от нашата територия, ние също трябва да копаем, копаем и копаем“, разказва войник на име Евгений пред британския вестник The Financial Times.

Руските части не превземат големи територии, както беше през февруари 2022 година. Но те постигат малки и последователни печалби в Южна и Източна Украйна и изглежда имат намерение да превземат Луганска, Донецка, Запорожка, Днепропетровска и Харковска област през следващите 34 месеца – или поне според оценката на Центъра за отбранителни стратегии.

Войските на Кремъл се възползват от намалените доставки на артилерия и боеприпаси за Украйна. В същото време Вашингтон се бави с критичната военна подкрепа за Киев, а Европейският съюз се опитва да запълни празнината, пише "Фокус".

Но липсата на здрави, многослойни отбранителни линии в Украйна е друга причина, поради която руската армия успя да напредне и да завземе по-малки участъци от територия по 1000-километровата фронтова линия.

Мнозина бяха загрижени за липсата на укрепени защити около Авдеевка, тъй като градът е под руските удари от 2014 година насам и за него се водеха боеве в продължение на десетилетие.

Валентин Бадрак, директор на Киевския център за изследване на армията, конверсията и разоръжаването, смята, че военното ръководство на Украйна показва "известна еуфория“ и вярва, че западната подкрепа "никога няма да спре“, което ще им позволи да продължат напред. По негово мнение, затова изграждането на укрепления зад фронтовата линия "не се смята за необходимо“.

Заповедта за изграждане на нови, по-силни защити трябваше да пристигне в края на 2022 година в началото на "неистовия натиск върху Бахмут“, коментира той.

От ноември Киев бърза да изгради нови укрепления, за да се опита да попречи на най-големия си и най-добре оборудван враг да завземе повече територия. Освен това самото строителство започна едва през февруари, около времето, когато генерал-полковник Александър Сирски бе назначен за нов главнокомандващ ВСУ и обяви, че Украйна е преминала от настъпателни действия към "активна отбрана“, пише изданието.

Украинците все още се надяват, че могат да спрат напредъка на руските войски. Андрей Черняк от Главното разузнавателно управление (ГРУ) към Министерството на отбраната в Киев отбеляза, че въпреки последните военни успехи на Русия, засега тя е способна да постига само тактически успехи от няколко километра на ден. Според него има проблеми, които тревожат и двете страни - това са "уморените войски, липсата на оръжия и боеприпаси“.

Все пак експертите твърдят, че проблемите на Русия са по-малко сериозни от тези, пред които е изправена Украйна. Отбелязва се, че Москва запазва предимство както в живата сила, така и в оръжията.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук