Тръмп с върховна инициатива за мир
Американският президент поиска Русия, САЩ и Китай напълно да унищожат ядрения си арсенал, а Кремъл заяви: Недопустимо на този етап
Президентът Доналд Тръмп каза пред репортери в четвъртък, че подкрепя денуклеаризацията сред глобалните сили.
"Би било чудесно, ако всички се отърват от ядрените си оръжия. Знам, че Русия и ние имаме най-много", каза Тръмп. „Китай ще има същото количество в рамките на 4-5 години. Би било чудесно, ако всички можем да се денуклеаризираме, защото силата на ядрените оръжия е лудост.“
Забележките на Тръмп идват на фона на нарастващото напрежение между глобалните суперсили, като Съединените щати, Русия и Китай работят за модернизиране и разширяване на своите ядрени способности.
Това не е първият път, когато Тръмп коментира въпроса. През февруари, говорейки пред репортери в Овалния кабинет, той разкритикува стотиците милиарди долари, инвестирани в възстановяването на ядреното възпиране на САЩ. Той също така изрази надежда да осигури ангажименти от противниците на САЩ за намаляване на техните разходи.
Тръмп с призив за уволненията: Използвайте скалпел, а не брадва
„Няма причина да създаваме чисто нови ядрени оръжия – вече имаме толкова много“, каза Тръмп. „Вече можем да унищожим света 50 пъти, 100 пъти повече. А тук продължаваме да изграждаме нови ядрени оръжия."
Коментарите на Тръмп са в съответствие с неговата по-широка стратегия за намаляване на разходите за отбрана на САЩ и пренасочване на средства към вътрешни приоритети. Той предложи да се започнат преговори с руския президент Владимир Путин и китайския президент Си Дзинпин, за да се намалят значително военните бюджети.
„Една от първите срещи, които искам да имам, е с президента Си на Китай, президента Путин на Русия. И искам да кажа „нека намалим наполовина нашия военен бюджет“. Ние можем да направим това и мисля, че ще успеем“, каза Тръмп през февруари.
Призивът за подновяване на преговорите за контрол на оръжията отразява предишните усилия за включване на Китай в ядрени споразумения, цел, която убягна на Тръмп по време на първия му мандат, когато САЩ и Русия преговаряха за удължаване на договора Нов СТАРТ. Китай исторически се съпротивлява на тези дискусии, като твърди, че Вашингтон и Москва трябва да намалят арсеналите си, преди да поискат съкращения от Пекин.
Докато САЩ и Русия държат огромни запаси от оръжия от Студената война насам, Тръмп прогнозира, че Китай ще навакса изоставането в способността си да нанася ядрени опустошения „в рамките на пет или шест години“.
Въпреки това, въпреки желанието на Тръмп да поднови усилията за денуклеаризация, някои експерти остават скептични относно осъществимостта на подобни споразумения. Според Бюлетина на атомните учени САЩ вече харчат 75 милиарда долара годишно за програми за ядрена модернизация, като през следващите 30 години са планирани общо 1,7 трилиона долара.
Топ US разузнавач разгада до буква посланието на Тръмп към ЕС и Киев и то е...
Лукас Руис, сътрудник на Stimson Center, вашингтонски мозъчен тръст, фокусиран върху проблемите на сигурността, написа в публикация в блога си: „Настоящият стремеж към модернизация се подхранва от патология на ядрено превъзходство на ръба, което ускорява стремглавото втурване в нова надпревара в сферата на ядрените оръжия и увеличава шансовете за конфронтация между ядрените сили.“
„Президентът Тръмп има дълъг опит в говоренето за ядрени оръжия и заплахата, която те представляват за човечеството. Той повдигна въпроса няколко пъти по време на предизборната си кампания миналата година и няколко пъти, откакто стана президент, каза, че би искал да говори с Русия и Китай за „денуклеаризация“, коментира Алистър Бърнет, ръководител на медиите за Международната кампания за премахване на ядрените оръжия, пред Newsweek
Не е ясно кога може да се проведат преговори за денуклеаризация или дали Китай и Русия биха искали да обмислят тези дискусии. Засега гласовете от Кремъл са скептични.
"Президентът на САЩ Доналд Тръмп изпреварва себе си, говорейки за пълното унищожаване на ядрените арсенали на САЩ, Русия и Китай. Това е изключено на този етап", заяви представителят на Руската федерация при международните организации във Виена Михаил Улянов в ефира на телевизионния канал "Россия-24".
"Това, което разбрах от речта на Тръмп е, че той говореше за почти пълното унищожаване на ядрените арсенали. Опасявам се, че той изпреварва себе си. На този етап не може да се говори за това. Но някои съкращения, някои мерки за контрол на въоръженията, те са съвсем разбираеми", обясни той.
Последвайте ни
Все още няма коментари