В САЩ август е националният месец на прасковата. Това е един от най-популярните, вкусни и сочни плодове. Така че запретнете ръкави и пригответе любимите си рецепти с праскови, но преди това вижте десет любопитни факта за плода.

1. За родина на прасковата се смята Северозападен Китай. Първите праскови са култивирани през 6000 г. пр. Хр. в провинция Джъдзян.

За първи път са пренесени в западния свят от персите, а след това и от римляните. Испанските мореплаватели пренасят прасковата в Новия свят през 17-и век.



2. Древните римляни наричали прасковите „персийска ябълка“. Научното наименование на прасковата е Prunus persica, което буквално означава персийска слива заради близката връзка между двата плода.

3. Прасковите, наред с кайсиите, сливите и черешите, са известни като „каменни плодове“ заради твърдата си костилка. Те се консумират сурови, под формата на сокове, компоти, конфитюри и в различни десерти, като пайове, торти, коблер, сладолед.

4. Най-голямата праскова тежи 810 грама и е откъсната от канадеца Робърт Хоуг в Британска Колумбия на 12 септември 2016 г.

5. Китай е най-големият производител на праскови в света с 11.9 тона, като държи половината от производството. На второ място е Италия с 1.4 тона, а трета е Испания с 1.3 тона.

И това е интересно: ​Прасковата засилва имунитета - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.

6. У нас насажденията с праскови през 2015 г. са 40 000 хектара, като близо 40 на сто от тях се намират в Долината на прасковите в района на Сливен. Всяка година сливенското село Гавраилово е домакин на традиционния празник „Златна праскова“, на който производители от цялата страна обменят опит.

7. Съществуват над 5000 вида праскови с бяла, жълта или розова вътрешност. Нектарините са разновидност на прасковите, а не кръстоска между праскови и сливи, въпреки че търговците ги смятат за различни плодове.

8. Прасковите са богати на калий, натрий, фосфор, магнезий, калций, витамин В, С и каротин. Те са полезни при болни бъбреци, подагра, ревматизъм, сърдечни болести, подобряват функцията на черния дроб, жлъчката и червата. Прасковата е много полезна и за кожата, защото изглажда бръчките, поддържа свежестта й и подсилва тена.

9. Прасковите са идеално междинно хранене. Една праскова ще ви донесе усещане за ситост, така че е идеална за сваляне на килограми. Един плод със средни размери съдържа 35-50 калории и никакви мазнини.

10. В Китай прасковата е символ на дълголетие и късмет. Прасковеното дърво се смята за дървото на живота. Средната продължителност на живота му е около 12 години.

И един бонус съвет:

Ако искате да се отървете от мъхестата кожа на прасковите, потопете ги за 30 секунди във вряла вода, след което ги преместете незабавно в студена вода. Мъхестата им обвивка буквално ще се свлече в ръцете ви.

Източник: Profit.bg.