Научни доводи разбиват на пух и прах най-упоритите митове, свързани със здравето (СНИМКИ)
Дали наистина месото и палмовото масло са вредни? А дали антиперспирантите предизвикват рак – с тези и подобни твърдения можем да се сблъскваме всеки ден в интернет. Но какво казват учените? Предлагаме научни доводи срещу най-упоритите митове, свързани със здравето.
Мит 1. Антиперспирантите, съдържащи алуминиеви соли, предизвикват рак на млечната жлеза
Олег Иванов – химик: „Ежедневно с храната получаваме определена порция алуминий, тъй като на организма са необходими 30-50 мг от този микроелемент на ден. Той отговаря за нормалното храносмилане и бързото заздравяване на раните. Освен това алуминият присъства и в други козметични средства, например спирала за мигли. Едва ли на някой ще му хрумне да изучава подробно състава й, преди да я купи.Слухът за връзката на алуминия и парабените в състава на антиперспирантите с рака на гърдата беше пуснат от лекаря мамолог Филипа Дабър в далечната 2005 г. Но нейните изводи впоследствие неведнъж бяха опровергани от учените. Може да се доверим поне на Националния институт по рака в САЩ, една от най-авторитетните организации в областта на онкологията, която опровергава канцерогенността на алуминиевите соли в антиперспирантите.”
Мит 2. Месото е вредно, белтъчините от животински произход са основен провокатор на рака и сърдечносъдовите заболявания. Това беше „доказано” от Колин Кембъл, написал книгата „Китайското изследване”
Олег Иванов – химик: „Трактатът, подтикващ хората към вегетарианството, в крайна сметка не е нищо повече от опит на неговия автор да стане прочут без никакво основание. Е, получи му се на Кембъл. Обаче научни данни за опасността от млечната и другите животински белтъчини, над които псевдоучените произнесоха обвинителна присъда, няма. Има само лабораторни опити на Кембъл върху порода плъхове, които по своята природа са склонни към развитие на рак. За разлика от автора на „Китайското изследване”, учените са знаели за тази генетична мутация при някои плъхове още през 1976 г. В книгата се споменава и това, че освен опити върху зверчета, Кембъл анализирал данни от анкета с 6500 жители на Китай за тяхното меню. Помислете, винаги ли отговаряме на въпросите от подобни анкети съвсем честно? Ние, разбира се, сме за здравословен подход и балансирано хранене, включващо и белтъчини, и въглехидрати, и мазнини”.Мит 3. Палмовото масло е вредно, особено при нагряване
Олег Иванов – химик: „Това масло се използва, за да замени кравето, - обяснява Олег Иванов. – И фактите са следните – само не падайте от стола - че то е много по-полезно! В палмовото масло липсват трансмазнини. Освен това в млечната мазнина има повече вредни наситени мастни киселини.Палмовото масло, разбира се, не е образец за здравословно хранене (къде по-полезни са растителните масла като зехтина или лененото масло). Но не може да се твърди, че палмовото масло е вредно, било то загрято или студено. Един „минус” – има риск да понапълнеете.”
Мит 4. Космите стават по-твърди след бръснене. Масово се шири мнението, че ако избръснете космите по гърба, те ще израснат още по-дебели и гъсти
Истината. Когато човек бръсне космите, се избавя само от външната им част. Затова на повърхността на кожата се появява тази част от косъмчетата, които са били скрити под горния слой на кожата: тази част е по-тъмна, защото не е имала възможността да получи слънчеви лъчи, а краят на косъмчетата е плосък от бръсненето. Затова визуално ви изглежда, че косъмчетата са по-дебели и по-тъмни.Останалите 4 мита четете в най-полезния сайт Zdrave.to.
Последвайте ни
0 Коментара: