Ако в миналото подаграта е смятана за рядка, кралска болест, стресът и токсичността на модерното всекидневие я правят все по-разпространена и засягаща по-млади хора. Преди 50 години са открити за първи път кристалите на мононатриевия урат в ставите на пациенти с подагра. Тя е разновидност на артрита и е болест на метаболизма.

“От подагра - т.нар. кристален артрит - страдат най-често хора над 45 години. Мъжете са с 20 пъти по-застрашени от жените. Болестта започва с жестока болка в палеца на крака, никога от друга част от тялото.  Случва се обикновено нощем и на разсъмване. Палецът на крака се подува,  кожата става лъскава и зачервена, появяват се оток и парене”, коментира специалистът по медицинска и клинична химия проф. д-р Мария Иванова.

- Проф. Иванова, какво всъщност се крие зад коварната подагра?
- Навремето заболяването е било много рядко, но сега заради стреса и нерационалното хранене броят на засегнатите расте. В буквален превод от гръцки “подагра” означава крак - капан. И неслучайно - болестта започва с жестока болка в палеца на единия крак. Появява се оток и дори при леко докосване на пръста предизвиква болка и парене. Мъчителната подагра връхлита внезапно и е в състояние да преобърне живота ни напълно заради нетърпимите болки. За тях се твърди, че са четири пъти по-силни от болките при ревматизъм. 

Подаграта е метаболитно заболяване, известно също като хиперурикемия, при което пикочна киселина - урати, се отлагат в ставите. Основният фактор за възникването й е пресищане с храна и безалкохолни напитки. Това древно заболяване от времето на Хипократ често се хронифицира.

В днешни дни поразява трима души на всеки хиляда. На риск от развитие на заболяването са изложени най-често мъжете на възраст над 45 г. При жени най-висок риск съществува след настъпване на менопаузата. Сама по себе си подаграта е разновидност на ставно заболяване. Засяга всички стави, като се започне от тези на пръстите на ръцете до ставите на пръстите на краката. Абсолютно погрешно се смята, че засяга единствено показалеца на ръката и го изкривява. Това е артроза, а подаграта е съвсем друго заболяване. 

Възможна ли е профилактика на подаграта? Как се появява и лекува тя? Какво е правилното хранене. Отговорите на тези въпроси четете в интервюто с проф. д-р Мария Иванова на най-полезния здравен сайт Zdrave.to