Твърдението, че първото хранене е най-важното, е широко разпространено години назад във времето.
Съвременната диетология обаче го разглежда от друг ъгъл и модерните изследвания показват, че полезното е това, което отговаря на индивидуалните нужди на организма. И то не е непременно първото.
Застъпниците на идеята за обилната закуска твърдят, че тя възстановява изчерпаните енергийни запаси на мозъка и мускулите, повишава концентрацията и активира метаболизма.
Стабилизират се нивата на кръвната захар и се осигуряват основни хранителни вещества за физическа и умствена активност в следващите натоварени часове. Балансираната закуска повишава работоспособността и е особено важна за възрастните и децата. Предотвратява преминаването в режим на пестене на енергия.
Ако закуската се пропусне, тялото трябва да освободи кортизол, за да черпи енергия от резервите, което може да доведе до загуба на мускулна маса в дългосрочен план.
Редовното сутрешно хранене помага за намаляване на риска от затлъстяване и сърдечносъдови заболявания.
С каква закуска великите личности са започвали деня си, вижте в zdrave.to