В днешното забързано ежедневие е трудно да се храним правилно и да спортуваме. След консултация със здравни и фитнес специалисти, както и специалисти по храните, е съставен следният списък от 7 лесни стъпки за по-добро здраве. Съветите в него се отнасят до две основни правила – баланс и разнообразие.

Номер 1: Закуската като задължителен навик

Изследванията показват, че хората, които закусват, приемат по-малко калории на обяд и на вечеря. От значение е и вида на самата закуска – зърнените закуски или плодовете са много по-полезни за разлика от яйцата и сладкишите, които предполагат консумация на повече наситени мазнини след това. Счита се, че закуска, която е с високо съдържание на фибри и въглехидрати, но с ниско съдържание на мазнини, подобрява метаболизма. Добър пример за това са бананите или сухите зърнени храни, плодовото кисело мляко, богато на антиоксиданти и калции, а също и енергийните блокчета, но с ниско съдържани на калории и наситени мазнини.

Номер 2: Мислете „на порции”

Храненето не бива да превишава необходимото за организма количество. То трябва да е балансирано и е препоръчително да включва зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни. Някои по-важни подробности: порцията месо е добре да е с размерите на тесте карти или колкото дланта ни, етикетите върху опаковките трябва да се четат, препоръчително е да се хапват едно или две предястия вместо основното, необходимо е да се приемат много течности и най-вече вода.

Номер 3: Планирайте отделните хапвания

Похапването между основните закуска, обяд и вечеря не е толкова лош навик, защото би могло да предотврати преяждането, а в същото време поддържа нивото на кръвната захар нормално, както и мозъчната дейност балансирана. За тази цел може предварително да се приготвят парченца плодове или зеленчуци, които да заситят моментния апетит. В никакъв случай обаче храната не бива да се приема като средство, което да оправи настроението ни.

Номер 4: Малките промени и големите разлики

Заложете на нискомаслените продукти, изяжте плода вместо да изпиете чаша плодов сок (един портокал има около 90 калории, докато чаша сок от около 250 мл. съдържа 110 калории), добавете към сандвича си горчица или други подправки вместо допълнителен бекон или сирене, не добавяйте масло към пуканките, консумирайте вода вместо подсладени газирани напитки.

Номер 5: Спортувайте

Ежедневните движения са полезни за здравето, както и традиционните упражнения в залата. За тази цел паркирайте на по-далечно място, изкачвайте стълбите вместо придвижването с асансьор. Според експертите е добре да правим по 10 хил. крачки на ден. Друг полезен съвет е балансирането на един крак, докато вършим нещо. Разхождайте кучето, а ако няма такова – себе си.

Номер 6: Запомнете „правилата” за здравословно хранене

Те са 3: разнообразявайте храните от дневното си меню, консумирайте повече плодове, зеленчуци и зърнени храни, избирайте храни с ниско съдържание на мазнини.

Номер 7: Погрижете се за себе си

Позволете си някакво лакомство веднъж или два пъти на седмица, потичайте или се разходете, отидете на масаж, занимавайте се с йога или медитация, подремнете си. Грижете се за себе си възможно най-добре.

Източник: Discovery Fit & Health, обекти.бг.

ЧЕТЕТЕ ОЩЕ ВАЖНИ И ЦЕННИ СЪВЕТИ И НОВИНИ САМО В НАЙ-ПОЛЕЗНИЯ ЗДРАВЕН САЙТ ZDRAVE.TO