Красимир Георгиев е дипломиран бакалавър и магистър-психолог със специализация юридическа психология. Сертифициран е по програмата “Техники за психо-социална работа с деца и семейства”. Създава своя методика, която цели достигане до спокойствие и центрираност в себе си. От 2003 г. работи като професионален психолог и консултант, хипнотерапевт в Пловдив. Зам.-председател и основател е на Българската асоциация за работа с дъха. Съучредител и член е на Българската асоциация по хипноза.

Специализирал е при Давид Шен Вердеси, при зен-учителя Тич Нат Хан, както и при Николай Ооржак, потомствен тувински шаман, различни практики и гърлено пеене. Овладява техниките на вътрешната усмивка и 6-те лечебни звука на Мантак Чиа. Участвал е многократно в “Интензив Просветление” при Перица Георгиев.

Красимир Георгиев създава уникален български метод на дишане - “Дървесна роза” (WoodRose breathwork) или т.нар. българско дишане в ритъм 4-7-8.

- Г-н Георгиев, основател сте на Българската асоциация за работа с дъха. Защо придавате толкова голямо значение на дишането? 

- В ранна детска възраст преживях осъзнаване, което постави началото на интереса ми към дишането. След това започнах да търся работещи техники и методи за психологическа помощ. Последваха редица събития и срещи, в резултат на което завърших психология. С течение на времето започнах да отхвърлям сложните техники и след 10 години работа осъзнах, че най-простите методи са най-ефективни. Реално животът, психичното и физическото здраве на всеки човек зависят от дишането - то е в основата на всичко. Животът ни започва с първата глътка въздух и свършва с последния дъх. Връзката живот-дъх е от основно значение за всички нас. 

Като психолог работя с 4-те елемента: мислене, сетива, визуализация, емоция и усещания във физическото тяло. Работата с дъха (т.нар. дишане) е едно от най-цялостните и мощни средства, до които съм се докосвал. Нашите емоции, имунната ни система - всичко е свързано с начина ни на дишане. Работата с дъха ми дава възможност, от една страна, да работя с хората в дълбочина, използвайки и допълнителни психологически похвати, а от друга - да ги овластявам, т.е. да обучавам клиентите си на различни дихателни упражнения, които са подходящи за техните състояния и нужди. Така давам инструменти за ежедневна самопомощ. 

Дишането пряко и мигновено повлиява на емоционалното и ментално състояние, в което се намира човек. С дихателните практики напълно изключваме мислите, а когато умът остане празен, без съдържание, имаме абсолютно спокойствие, т.е. няма емоции, постигаме вътрешен баланс и усещане за покой. Всички десетки (а може би и стотици) дихателни техники, на които съм се обучавал, редувам или смесвам в уникално съчетание според различните хора и техните нужди. А целта е само една - да се постигне баланс между ум, емоции и тяло.

Тъй като дишането е най-естественото нещо за тялото ни, то неизменно работи. Винаги! И повечето хора не се замислят изобщо за този механичен процес.

Цялото интервю с Красимир Георгиев, четете в zdrave.to