Доц. Мангъров обяви симптомите на сегашния коронавирус и каза кое е опасно
Това, което откриваме сега, дебело трябва да се подчертае, не е Ковид-19, а е коронавирусно заболяване
Сега, когато има големи температурни амплитуди - сутрин и вечер студено, през деня горещо, се създават добри предпоставки за циркулирането на остри респираторни вирусни инфекции. Нека да не забравяме, че коронавирусите са отговори за около 20% от тези заболявания.
Това, което откриваме сега, дебело трябва да се подчертае, не е COVID-19, а е коронавирусно заболяване просто Ковид (Ко-рона Ви-рус Д-disease). Това каза пред fakti.bg инфекционистът доц. Атанас Мангъров.
"Сегашният коронавирус е характерен с общо неразположение, температура, болки в гърлото, хрема, кашлица и т.н. Неговата продължителност е много по-кратка.
Протича по същия начин, по който протичат всички онези вирусни инфекции, с които ние се срещаме няколко пъти годишно. Обичайно острата фаза е около 4-5 дни, в някои случаи малко по-кратко, в други случаи малко по-дълго, но цялото заболяване отзвучава максимум за десетина дни", добави той.
Ето какво още каза инфекционистът:
- Доц. Мангъров, отново започваме да обръщаме внимание на темата Ковид, защото се регистрират повече заболели на ден. Как трябва да гледаме на това?
- Нормално. Както гледаме на всички вирусни инфекции, засягащи дихателните пътища, с които всеки от нас се среща няколко пъти годишно. Сега, когато има големи температурни амплитуди - сутрин и вечер студено, през деня горещо, се създават добри предпоставки за циркулирането на остри респираторни вирусни инфекции. Нека да не забравяме, че коронавирусите са отговори за около 20% от тези заболявания.
Това, което откриваме сега, дебело трябва да се подчертае, не е Ковид-19, а е коронавирусно заболяване, просто Ковид (Ко-рона Ви-рус Д-disease). Щамовете, които откриваме, са едни от многобройните разновидности на коронавирусите. Забележителното тук е, че в момента това, което наричаме Ковид, се открива със същите тестове, с които преди 2-3 години откривахме онзи първи щам т.нар. Ковид-19.
Само че начинът, по който протичат настоящите коронавирусни инфекции – „Арктур“, „Ерис“ или евентуално „Пироло“, с които се срещаме или ще се срещнем, клинически нямат нищо общо с това, което беше преди две-три години. Просто тестовете за Ковид-19 откриват коронавируси. Нищо повече.
- Сега да разбираме, че вирусът е толкова много мутирал, че той направо е различен. Така ли…
- Сега са други коронавирусни щамове. Те са като тези, с които сме се срещали от край време и ще продължим да се срещаме. Досега не сме тествали хората за коронавируси, тъй като тези вируси, с малки изключения, не са създавали проблеми достатъчно тежки, за да налагат тестването им.
- Но имаме около 20 души в интензивно отделение. Това е статистиката. Защо се стига до тежки случаи?
- Не знам защо се стига и дали причината за това са коронавирусите, както и какви са водещите им диагнози.
Човек може да влезе в интензивен сектор по много причини. Ако има съпътстващи заболявания, слаба имунна система. Но трябва да се знае, че вирусът, който се открива сега, не води до тежка дихателна недостатъчност и няма нищо общо с това, което беше преди 3 години.
- А с какво е характерен сегашният коронавирус…
- С общо неразположение, температура, болки в гърлото, хрема, кашлица и т.н. Неговата продължителност е много по-кратка.
- За какво време говорим…
- За около 7-10 дни. Протича по същия начин, по който протичат всички онези вирусни инфекции, с които ние се срещаме няколко пъти годишно. Обичайно острата фаза е около 4-5 дни, в някои случаи малко по-кратко, в други случаи малко по-дълго, но цялото заболяване отзвучава максимум за десетина дни.
- Може ли да прогнозирате кога ще бъде пикът, кога ще имаме най-много вирусни инфекции…
- Колкото по-студено става, толкова повече вирусните инфекции ще се развиват. Ако има вируси, с които не сме се срещали, те ще се разпространяват, докато не минат през по-голямата част от населението. Така се развива епидемичният процес при всички известни респираторни вирусни инфекции.
- Ако погледнем картината на коронавируса в световен мащаб, има ли нещо, което ви притеснява…
- Както в световен мащаб, така и у нас ме притеснява подготовката за налагане на добре познатите "мерки", която започна още от лятото. В бюджета за тази година, който беше приет в началото на август, са предвидени 140 милиона лв. за нови ваксини за Ковид-19. Защо?
Общо бюджетът за ваксини у нас – по задължителния имунизационен календар, е в рамките на 35-40 милиона лева. А ние само за ваксини за Ковид предвиждаме 140 милиона лв.? Първо ще дойдат около 1,6 милиона дози, а после още около 1-2 милиона. И то говорим за заболяване, което, както се вижда, не протича тежко и с което всяка година се срещаме по няколко пъти.
20% от респираторните вирози са коронавируси. Винаги ги е имало. От предишните доставки, за които платихме повече от 345 милиона лева, ни "хартисаха" над 11 милиона и сто и тридесет хиляди дози. Повечето ги хвърлихме, но всичките ги платихме.
- Друго интересно в дневната статистиката е, че при заболели около 300 човека, 53% от хората не са ваксинирани…
- Да, но това означава също, че 47% от тези, които са заболели, са били ваксинирани. Нали така. При 30% ваксинирано население имаме 47% ваксинирани сред заболелите, както и че при 70% неимунизирано население имаме едва 53 % заболели неимунизирани. Всеки може да си направи сметката. Ако може...
- Ваксина за Ковид и ваксина за грип. Колко е добре да си сложим…
- Има нещо, което ясно трябва да се разбере за ваксините за Ковид. Проблемът при тях е, че те са с много лош профил на безопасност. Ако ваксините за Ковид бяха читави, с чисто сърце щях да ги препоръчвам. Проблемът при тях е, че не са безопасни. При всяка ваксина има две неща, които са основни - безопасност и ефективност.
Безопасността е най-важна. Ниската ефективност може да се преглътне, ако ваксината е безопасна.
Противогрипните ваксини са с ефективност, която се движи някъде между 30 и 70%. Не са много ефективни, но са безопасни. При положение, че не разполагаме с нещо друго, с което да намалим заболяванията, нямаме сериозна алтернатива. Всеки, който има желание, може да се ваксинира срещу грип. Аз самият го правя. За тази година вече го направих.
Ефективността на противогрипните ваксини не винаги е на нивото на очакванията, но те са безопасни. Докато по отношение на ваксините за Ковид се видя, че те не само не са достатъчно ефективни, тъй като всички, които бяха ваксинирани, все пак се разболяха, но и най-вече се оказа, че не са безопасни.
- Ваксините за Ковид не са безопасни, защото…
- В момента се вижда, че те имат много сериозни странични ефекти. Ако човек е склонен да приеме това, то нека да се ваксинира. Говорим за странични ефекти като миокардити, тромбози, демиелинизиращи неврологични заболявания, репродуктивни проблеми. Много сериозни нежелани реакции.
Да не забравяме, че използването на едната от векторните ваксини, тази на „Астра“, беше преустановено, защото даваше като страничен ефект тромбози при млади хора, най-вече жени.
Същото се наблюдава и при РНК ваксините. Интересен феномен е завишаването на т. нар. допълнителна смъртност - това е броят починали в повече или по-малко за даден интервал от време сравнен с усреднения брой починали през същия интервал от време в годините преди пандемията (2015-2019) в проценти.
По данни на Евростат допълнителната смъртност за месец юли 2023 за Малта е +53 (т. е починали са един и половина пъти повече хора в сравнение с починалите за същото време преди пандемията), за Кипър е +20.4%, за Гърция е +19,65, за Ирландия е +13,7%. Допълнителната смъртност за нашата страна за юни 2023 е -8.6%, за юли -3.4%.
От май 2022 България като цяло е с най-ниска допълнителна смъртност в целия ЕС. По ниска от нас допълнителна смъртност има само в Босна и Херцеговина, които не са в ЕС.
При 30% ваксинирани, би трябвало сега да понасяме последствията от срещата на неимунизираното население с вируса, докато страните с ваксинирано на 85-90% и повече население би трябвало да продължат да живеят щастливо. Статистиката сочи друго.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
11 Коментара: