Глътка въздух - още месец евтини лекарства
Фармацевтите приемат предложението на НЗОК да се удължат с месец сега действащите условия за отпускане на частично или напълно заплащани от касата лекарства
Фармацевтите приемат предложението на НЗОК да се удължат с месец сега действащите условия за отпускане на частично или напълно заплащани от касата лекарства. Това означава, че лекарствата за хронично болните ще бъдат покривани и през април.
Аптеките обаче заявяват, че няма да приемат спуснатите в последния момент нови предложения на касата. Те настояват да се приемат условията, по които двете страни вече са постигнали съгласие в последните 5 месеца.
Припомняме, че в края на 2022 г. фармацевтите и касата подписаха анекс за продължаване на сегашните правила, който изтича на 31 март т.г., През това време следваше да се договорят нови условия, увеличаващи контрола върху отпускането на лекарства.
Дни преди крайния срок обаче от касата са направили две предложения, заради които фармацевтите предупредиха, че от 1 април има риск достъпът на пациентите до заплащани от касата медикаменти да бъде преустановен.
Едното от спорните предложения е аптеките задължително да изпълняват цялата рецепта, а не част от нея, което според тях ограничава пациентите. Ако то се приеме, това означава, че ако в аптеката липсва едно от изписаните лекарства, но човек закупи останалите, касата няма да покрие разходите му.
Другото изискване - търговците на дребно да подават данни за верификацията на лекарства и към касата - според БФС противоречи на закона, тъй като същите верификационни данни вече са им предоставени от органа, който администрира регистъра за верификация - Българската организация за верификация на лекарствата.
Фармацевтите са категорични, че няма да променят позицията си независимо от периода на действие на анекса, като остават отворени да продължат "дискусията в посока, която ще удовлетвори и двете страни".
"С въвеждането на правила и регулации няма как автоматично да кажем, че ще се нарушат правата на пациентите. На този етап няма опасност от такова нещо", коментира пред БНР адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право.
"Първият казус, който ще възникне, ако пациентите са длъжни да закупуват всичко наведнъж от едно място, е дали те чисто финансово ще могат да си позволят да си закупят, или да си доплатят всички лекарства. Ако един пациент трябва да приема 6 или 8 медикамента, а цикълът им на приемане предполага да купи първо 3, а след това останалите 5, защо той трябва да извади от джоба си доплащането като за 8?", посочи тя.
Вторият въпрос според нея е дали няма да бъдем изправени пред това възрастните хора да ходят и да обикалят аптеките, а самите аптеки да са затруднени да поддържат такова количество, набор, асортимент от лекарства във всеки един момент.
"Ще стане така, че пак ще има доминиращи вериги. Места, на които предимно се работи със Здравна каса и възрастните хора чакат с часове на опашки, и аптеки, които ще работят изцяло на свободния пазар. И двете са съществен проблем и няма да възникнат, ако и двете преговарящи страни демонстрират взаимни отстъпки и помислят първо в интерес на пациента", коментира тя.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: