К-19 поваля най-много пловдивчани с тази кръвна група
Най-трудно се намират дарителите от група АВ, които са само седем процента, съобщи директорът на Районния център за трансфузионна хематология д-р Соня Джевизова
"Добрата новина е, че към момента 68 души са получили кръвна плазма. Даряването е с отделен вход, няма смесване на потоците, има един апарат, очаква се до Коледа да бъде дарен още един", обясни Каназирева.
Областният управител посети Районния център за трансфузионна хематология в Пловдив.
Темата - даряването на кръвна плазма, направеното до момента в центъра, както и информация за отпусната държавна помощ за закупуване на оборудване и консумативи, включително и на втори апарат.
"Реконвалесцентната плазма не е панацея, не може да се разчита само на нея. Това е едно комплексно заболяване и тя е един елемент от лечението.
Най-трудно се намират дарителите от група АВ, които са само седем процента. Следващата група е В. Най-много от боледуващите от А и 0. Не е необходимо да се дарява точно за определена кръвна група за пациента, за когото искат да помогнат", разясни д-р Соня Джевизова, директор на Районния център за трансфузионна хематология в Пловдив.
Министерство на здравеопазването ще предостави поисканите средства за закупуване на оборудване и консумативи на центъра.
Д-р Соня Джевизова поясни, че поисканата сума е 250 хил. лв. Те са необходими за цялостно оборудване – закупуване на центрофуга, легла, всякакви консумативи.
В кръвния център вече работи апаратът за извличане на кръвна плазма, която ще се използва за лечение на пациенти от цялата област.
До Коледа в Кръвния център в Пловдив се очаква да пристигне втори апарат за извличане на кръвна плазма с 40 сета. От Здравното министерство пък са готови да закупят и трети, ако това е необходимо, съобщи областният управител Дани Каназирева.
Очаква Центърът да бъде оборудван също и с шоков фризер, който е закупен със средства на дарители. В него ще бъде съхранявана извлечената плама.
Последвайте ни
0 Коментара: