Всеки втори лекар е на възраст над 51 години. Данните са на Българския лекарски съюз.

Над 60 % от хората в бели престилки бързо и сигурно напредват към графата „трета възраст”.

Една четвърт от лекарите вече са в пенсионна възраст. 

Прогнозата на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари е, че само след 5 години 98 на сто от семейните лекари ще са над 50-годишни. 

Освен криза за млади лекари, вече има и сериозен недостиг за конкретни специалисти.

Търсят се над 400 педиатри, незаетите места за семейни лекари са около 450. Тези тревожни данни не убягнаха и на гостите на юбилейния международен медицински конгрес, който се провежда в София този уикенд.

Доц. Станимир Сираков от УМБАЛ "Св. Иван Рилски" обясни в ефира на Нова телевизия, че условията на работа за младите специалисти не са добри. "Повечето от тях търсят реализация навън.

Работиш срещу една административна машина, която не помага, а пречи. Много колеги се обезверяват", каза доц. Сираков за липсата на млади специалисти.

По думите му мярката на държавата да плаща 3 години специализация на лекарите не помага.

"Това не е достатъчно, защото ако им се даде шанс за по-голяма реализация, тогава те и ще видят причина да останат тук", каза още доц. Сираков.

Президентът на ЮЕМФ доц. Андрей Кехайов обясни, че този проблем трябва да бъде разгледан комплексно.

"Държавата прави някакви стъпки.

В България се инвестира за високи технологии, заради които ако ги нямаше, лекарите нямаше да има за какво да работят, но и са нужни по-добри условия, за да се задържат младите специалисти", заяви той.