При всички случаи по-строгите мерки дават по-добри резултати. Това е един начин да се даде глътка въздух на здравната система. Вярвам, че след седмица данните ще са още по-добри, каза пред БНТ заместник-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. 

"Ваксината е много важна стъпка за ограничаване на пандемията. Дори и имунитетът да не е траен, това пак е изходът от пандемията. Ще има много голямо снижаване на заболелите. Очаква се в най-скоро време, след Нова година, да пристигнат първите ваксини.

По отношение на рисковете - минимални са усложненията, локални реакции и прочие, несравними с огромните усложнения на заболяването. Така че да, това е изходът", коментира тя.

Христова посочи, че ваксините са тествани на достатъчен брой хора, за да се видят рисковете. Тя каза, че за да стигнат до продажба тези ваксини са минали през "иглени уши", проверявани са на предклинична фаза, малък брой, по-голям брой и вече няколко хиляди.

Вирусологът потвърди, че може да се смята, че ваксините за COVID-19 са безвредни.

По думите й ваксинацията ще започне от областните градове.  "Предвид това, че е съвсем нова ваксина, за да се изпълнят точно препоръките на производителя на ваксината, на първо време ще се прави от лекарите. Два приема трябва да има - от две до три-четири седмици. Още от първата ваксина обаче има доста добър ефект", каза още проф. Христова.

На въпрос какъв трябва да бъде процентът ваксинирани хора, за да се защити населението, тя отговори: "На първо време трябва да бъдат ваксинирани рисковите групи. Това до голяма степен ще намали разпространението. Колебанието е по-скоро при хората в младата възраст".

Проф. Христова подчерта, че ваксините са за профилактика и се слагат на здрави хора, за да профилактират заболяването. Не трябва да има настинки, хреми. Препоръчва се преди заболяването, а не в началото на заболяването.