В Националния център по заразни и паразитни болести беше дешифриран един южноафрикански и 7 случая на индийски вариант на COVID-19. Трябва да се знае, че това е само върха на айсберга. Тези хора имат контактни лица.

Те в момента се издирват. Твърде възможно е да има случаи на Делта вариант и извън София. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова в предаването „Още от деня“ по БНТ.

„Има нова заповед на министъра, в която лабораториите са длъжни да изпращат 10% от положителните си проби в Центъра. Това ще ни даде възможност да слезем малко по-надолу по този айсберг“, посочи тя.

„Алфа, Бета и Делта са варианти на един и същ вирус. Те са най-сериозни с това, че се разпространяват по-лесно. 60% по-лесно разпространение е доста. Протичането не е по-тежко. Ваксинираните лица могат да са спокойни, защото ваксината действително предпазва. Дори да се разболее някой, ще изкара инфекцията по-леко“, обясни проф. Христова.

„Делта вариантът се разпространява, така че заболеваемостта ще се повиши. Няма да има този размах, който беше преди време. Локдаунът се налага, когато случаите са в хиляди, но не смятам, че това ще се случи. Мерките трябва да се спазват. Много е важен контролът на границите, за да се ограничи навлизането на нови варианти на COVID-19“, предупреди директорът на НЦЗПБ. 

„Българите не вярваме на експертите си. То и те разнопосочно говореха. Освен това те много лековерно се доверяват хората за неизпитани неща, които са далеч от науката. Всеки сам решава за себе си, но трябва да решава и за обществото. Ако ние като общество не се обединим с общата цел да се предпазим, вирусът ще напредва“, смята тя. 

На въпрос дали ще се наложи да се поставя и трета игла срещу COVID-19, проф. Христова заяви: „Както ваксинираните, така и преболедувалите е добре да сложат трета игла или бустерна доза, защото очакваме да има нова вълна, а имунитетът пада“.