Американски учени предупредиха за нова глобална заплаха, свързана с разпространението на супербактерии. Това съобщава "Сайънс Алерт".
 
700 000 души по света ежегодно стават жертви на особено устойчиви видове бактерии. Световната здравна организация (СЗО) допуска, че до 2050 г. броят на хората, заразени с вредни микроорганизми, може да достигне 10 милиона.
 
Експертите посочват, че поради твърде честата употреба на антибиотици, особено в животновъдството, много бактериални инфекции, включително щамове на гонорея, туберкулоза и салмонела, са станали много трудни и понякога невъзможни за лечение.
 
Както отбелязва професорът по медицина в Калифорнийския университет в Сан Диего Стефани Стратди, на фона на пандемия и неконтролиран прием на антибиотици, светът може по-бързо да се сблъска с агресивността на нов патогенен организъм.
 
"За разлика от COVID-19, който се появи внезапно, кризата със супербактериите назрява постепенно. Тя вече е пандемия. Това е глобална криза и поради COVID ситуацията се влошава", каза професорът.